Полша се готви за кризисни ситуации

Полша се готви за кризисни ситуации Снимка: Belarus Border Committee/TASS

Страната ограничи правото на временно убежище за мигранти при извънредно положение и подготвя програма за опресняване на уменията за гражданска защита

Подписвайки закон, който позволява на полските власти да не приемат кандидатури за убежище при извънредни ситуаци, полският президент Анджей Дуда посочи конкретно, че мярката е насочена към укрепването на границата с Беларус, отбелязва DPA.

Според новия закон, в случай на извънредна гранична ситуация, правителството може да издаде заповед, с която да отмени правото на мигрантите да търсят убежище в срок до 60 дни

Дуда призова също правителството на полския премиер Доналд Туск да реагира бързо с указ, за ​​да може законът да започне да се прилага. Туск вече подкрепи мярката, така че вероятно ще действа бързо.

Полша смята източната си граница с Беларус за извънредно положение. Причината са ежедневните опити на мигранти да пресекат нелегално силно укрепената граница. Смята се, че мигрантите са активно насърчавани от Русия и Беларус, като дори им се осигурява транспорт от родните им държави до източната граница на ЕС.

От началото на войната с Украйна мигрантският поток на границата между Полша и Беларус е особено активен, предизвиквайки често хуманитарни кризи. През май 2024 г. полската гранична охрана съобщи, че група от около 50 мигранти е нападнала с камъни и тояги полски граничен пост, ранявайки трима граничари . След този случай полското правителство създаде временна буферна зона на границата с Беларус, която изглежда остава постоянна.

Същевременно Полша планира краткосрочни курсове по гражданска защита и първа помощ за хора без военен опит, програма за актуализиране на използването на огнестрелно оръжие за хора с военна подготовка, както и разширяване на училищната програма „Образование с армията“.

Според генералния щаб на страната, в рамките на програмите поляците ще бъдат обучавани на умения, които са „полезни както във военно, така и в мирно време“, например основни медицински познания или обучение в киберсигурност. За участниците в програмите и техните работодатели полското правителство обмисля и съответни бонуси.

В ход е и програма за преквалифициране на офицерите от резерва. В началото на март премиерът Доналд Туск заяви, че до края на годината ще бъде разработен модел за обучение, който ще подготви „всеки възрастен мъж за война и отблъскване на евентуални заплахи“.

Според бившия командир на сухопътните ракетни и артилерийски сили на Полша Ярослав Крашевски, програмите дори са закъснели. „Преминахме към потребителски начин на живот, радвайки се на демокрацията и безпроблемното пътуване по света, но забравихме, че всеки от нас трябва да има основни познания във военната област”, подчертава опитният военен пред полски медии.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: