
Как ЕС изпълнява собствените си санкции срещу Русия
- Актуално
- Текст:

Това посочва германската новинарска медия Tagesschau, позовавайки се на мозъчния тръст Ember. Споед тях, най-много са нараснали покупките от Италия, Франция и Чехия, които посрещат нуждите си по този начин, вместо да инвестират в реални алтернативи. В същото време ЕС инвестира милиони в терминали за внос на LNG, чийто капацитет остава неоползотворен.
В интервю за бизнес изданието Handelsblatt еврокомисарят по енергетика Дан Йоргенсен критикува противоречивата политика: „Напълно неуместно е да купуваме изкопаеми горива от Русия, попълвайки военния бюджет на Кремъл, От началото на войната в Украйна сме платили на Русия за изкопаеми горива сума, еквивалентна на цената на 2 400 изтребителя F-35".
Според оценки на Института за световна икономика в Кил (IfW), посочени и в доклад на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) от февруари, миналата година страни от ЕС са платили на Русия общо € 21.9 милиарда за нефт и газ, докато финансовата помощ на блока за Украйна за същия период възлиза на € 18.7 милиарда.
Във връзка с тези констатации от Европейската комисия (ЕК) съобщават, че подготвят „пътна карта” за постепенно спиране на вноса на изкопаеми горива от Русия. Най-големи доставчици на природен газ за ЕС остават Норвегия и САЩ. От ЕК отбелязват също, че на този етап не възнамеряват да облекчат санкциите срещу Русия "за разлика от САЩ". От своя страна, Вашингтон не включа ЕС в настоящите мирни преговори, но даде да се разбере, че ще въвлече европейските си съюзници в обсъждането на санкциите, пише Bloomberg.
Междувременно италианската компания Ariston обяви, че възнамерява да възобнови дейността си в Русия, съобщава руският мултимедиен холдинг РБК. Стъпката последва решението на Владимир Путин да отмени частично национализацията на руските клонове на редица западни компании, в т.ч. италианската Ariston и германските Bosch, Siemens и NEFF, които преминаха под управлението на Gazprom Household Systems.
Изключението, предоставено само на руското дъщерно дружество Ariston Thermo Rus, е първи акт за отмяна на национализацията на чужд бизнес, широко налагана от Кремъл след въвеждането на санкциите срещу Русия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Американските учени загубиха 3 милиарда долара заради Тръмп

Правото на отказ от онлайн покупка е право на размисъл

СЗО предложи намаляване на годишния й бюджет с повече от 20 %

Нападателят, ранил пет души в Амстердам, се оказа с фалшиви документи от Донецка област

Голяма американска търговска верига опроверга митническата политика на Тръмп

САЩ настояват и партньорите им да прилагат политика на дискриминация

Изгубен ръкопис за крал Артур е прочетен за първи път от 700 години

Противници на Tesla обещаха да организират най-мащабния ден на протести по целия свят
