
Цифрови близнаци и не само: какви гениални изобретения ще променят света ни завинаги
- Технологии
- Текст:

Експертите на изданието BBC Science Focus съставиха списък от 10 технологии, които вероятно ще определят ежедневието ни през 2050 година.
Нанотехнологии
Вероятно към 2050 г. ще бъде обичайно да се използват такива нанотехнологии за достъп до мозъка. Има вероятност да се получи транспортиране на лекарства директно до мозъка за лечение на болестта на Алцхаймер. Използването на нанотехнологии в химиотерапевтичните лекарства ще гарантира, че те ще действат само на нужното място.
Изследването на космоса като бизнес
Напълно осъществимо, според д-р Андрю Мей, автор на книгата "Космическият бизнес", изглежда нещо от типа да се добиват полезни изкопаеми на астероиди. От бизнес гледна точка това е съмнително, но правителствата биха могли да насочат усилията си към по-достъпен космически ресурс - слънчевата енергия. В идеалния случай тя трябва да бъде насочена към Земята с помощта на микровълни. За сметка на това бихме имали устойчив излишък от слънчева енергия.
Алтернатива на химическите батерии
До 2050 г. електродите и електрохимично активният материал между електродите ще бъдат напълно заменени с нови. Също така е напълно вероятно суперкондензаторите да направят революция в електрическите автомобили. Те се зареждат за броени секунди и ще издържат около половин милион цикъла на едно зареждане.
Използването на компютрите, подобно на Железния човек
Възможно е до 2050 г. да преминем от смартфони към холографски телефони-очи.
Цифров близнак
Лекарите няма да оценяват състоянието на тялото ви, а вашия цифров двойник. Освен това, ние вече постоянно носим смартчасовници, използваме смартфони, които могат да проследяват здравните ни показатели.
Промени в генома
Към настоящия момент са достъпни инструменти, които позволяват да се правят точни промени в гените, по-специално в CRISPR. До 2050 г. ще можем да видим използване на редактирането на гени за лечение на хора с наследствени заболявания, рак. Възможно е да бъде достъпно и редактирането на ембриони от семейства с наследствени заболявания.
Самовъзстановяващ се бетон и други нови материали
По-голямата част от бетона в бъдеще ще може да се възстановява сам - например с използването на спящи батерии, произвеждащи калциев карбонат, когато водата попадне в материала. За това могат да се използват и лечебни агенти, подобни на пълнителите, които се освобождават, когато микрокапсулите се разрушат по време на срязване на материала. Най-вълнуващите нови материали са метаматериалите.
Квантовите изчисления като основа на следващото поколение изкуствен интелект
Към 2050 г. можем да очакваме квантовите компютри да станат достатъчно стабилни, за да се използват като ежедневни дистанционни сървъри. Особено там, където е необходимо сложно търсене.
Орбитално почистване на отпадъците
Към 2050 г. най-вероятно ще се използват различни методи за рециклиране на отпадъците, включително грайфери (захващаши отпадъците устройства), мрежи и лазери за изпаряване на боклука.
Ядрен синтез
За да се създаде енергия с помощта на ядрен синтез, ще се използва като източник енергията на звездите. Доктор Шарън Ан Холгейт, автор на книгата "Ядреният синтез", се надява, че през следващите 25 години електроенергията, получена в резултат на термоядрения синтез, ще достигне до световните мрежи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

СЗО предложи намаляване на годишния й бюджет с повече от 20 %

Нападателят, ранил пет души в Амстердам, се оказа с фалшиви документи от Донецка област

Голяма американска търговска верига опроверга митническата политика на Тръмп

САЩ настояват и партньорите им да прилагат политика на дискриминация

Изгубен ръкопис за крал Артур е прочетен за първи път от 700 години

Противници на Tesla обещаха да организират най-мащабния ден на протести по целия свят

Индия може да надмине ЕС по размер на икономиката до 2040 г., заяви експерт

Бил Гейтс посочи само три професии, които изкуственият интелект няма да може да замени
