Арменският парламент реши: Армения започва преговори за членство в ЕС

Арменският парламент реши: Армения започва преговори за членство в ЕС Снимка: al24news.com

Финализирайки закона за присъединяване на републиката към ЕС, арменските законодатели обявиха началото на преговорния процес с Брюксел

„За“ са гласували 64 депутати, „против“ 7, съобщи Арменпрес. В окончателната версия на документа се казва, че Армения предприема тази стъпка в стремежа си „да развие демократични институции, да подобри благосъстоянието на обществото, да укрепи сигурността, стабилността и върховенството на закона“.

Правителството на страната стартира процеса за присъединяване към ЕС през януари. Премиерът Никол Пашинян заяви, че Армения ще вземе окончателно решение чрез референдум. Преди това обаче властите ще обсъдят с Брюксел пътна карта за процеса на евроинтеграция.

Според Москва, членството на Армения в ЕС е „суверенно право”, но е „несъвместимо” с участието й в Евразийския икономически съюз (ЕАИС), който включва още Русия, Беларус, Казахстан и Киргизстан. „Това са две различни зони за свободна търговия, две различни системи за намаляване или премахване на мита и тарифи, така че не съвпадат“, обясни руският външен министър Сергей Лавров.

В допълнение прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков отбеляза, че арменците и „всички останали“ трябва да разберат „колко взаимно” е желанието за интегриране в ЕС и какво мислят за това самите европейци.

В отговор Пашинян коментира, че членството на Армения в ЕАИС е „удобно” и той не планира напускане на икономическия съюз, но в същото време отчита желанието на значителна част от арменците, които искат да видят Армения в ЕС по ред причини, включително заради мащабната арменска диаспора в редица европейски страни.

Миналата година ЕС реши да разшири двустранното сътрудничество с Армения и започна работа по „амбициозна програма за ново партньорство“, както заяви тогавашният първи европейски дипломат Жозеп Борел. През септември Армения и ЕС започнаха преговори за безвизов режим, при условие, че Армения извърши "значителни реформи" в области като граничния контрол, миграцията и борбата с корупцията.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: