
Какво каза – и не каза Владимир Путин за мира с Украйна
- Актуално
- Текст:

Обобщавайки вижданията му, ВВС използва крилата фраза на герой от популярен анимационен филм – „Да, но не, но…” Действително, може би е рано за предположения, защото според помощника на руския президент Юрий Ушаков, по-късно тази вечер Путин ще се срещне при закрити врати с пратеника на САЩ Стив Виткоф.
Все пак на пресконференцията журналисти поставиха въпроса дали Украйна е готова за прератяване на огъня. Путин първо благодари на президента Тръмп, че отделя "толкова много внимание" на евентуалното мирно споразумение с Киев. Разяснявайки позицията си, руският президент заяви: „Съгласни сме с предложението за прекратяване на военните действия, но то трябва да доведе до траен мир и да премахне основните причини за тази криза“.
Путин описа подробно операцията, при която руската армия си върна контрола над Курска област, подчерта, че „за Украйна” би било добре да постигне 30-дневно прекратяване на огъня, но за да се стигне до такова решение има „някои нюанси”.
Разсъждавайки на глас, руският президент обяви, че е за прекратяване на конфликта „с мирни средства” и постави и въпроси - „кой ще даде заповеди" за прекратяване на военните действия, кой ще реши дали и къде се нарушава възможното споразумение, ще бъде ли позволено на Украйна да се превъоръжи и преквалифицира силите си.
Приключвайки темата, Владимир Путин повтори, че „идеята е добра и ние я подкрепяме, но има въпроси, които трябва да обсъдим, да преговаряме с нашите американски колеги и партньори и може би да проведем телефонен разговор с президента на САЩ”.
Анализатори отбелязват, че след три години война Путин изглежда склонен да облече намеренията си в езика на дипломацията. Без да каже директно „не”, той оцени положително предложението на САЩ за спиране на военните действия. Но очевидното му намерение да отлага решението за мир, както и внезапното му посещение вчера в Курска област, ясно показват, че успехът на бойното поле остава приоритет за Москва.
Големият въпрос сега е как Белият дом ще тълкува изявлението на Путин - като покана за преговори или като опит да провали мирните усилия на Тръмп. Неясно остава и колко далеч може да стигне Белият дом, за да убеди Украйна да приеме руските искания - или какво може да накара Тръмп да прибегне до "опустошителни" икономически мерки за Русия.
В крайна сметка, руският президент беше конкретен само в целта си да се отстранят основните причини за конфрикта, което определено не е нищо ново и не вещае нищо добро за Украйна – а и за Европа. Останалите му изявления останаха на неангажиращото ниво „Да, но не…”
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
