
Москва няма да приеме временно прекратяване на огъня в Украйна (обзор)
- Актуално
- Текст:

След разговори между Вашингтон и Киев на 11 март, когато страните се споразумяха да предложат 30-дневно прекратяване на огъня по цялата фронтова линия и в Черно море, държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че начинът, по който Кремъл ще реагира на предложението "ще каже много за истинските цели и планове" на Москва.
От няколко часа в Москва е специалният пратеник на президента на САЩ Стив Виткоф. Междувременно известна насока за тенденциите в разговорите даде помощникът на Владимир Путин Юрий Ушаков. Той отхвърли възможността за примирие и настоя за „дългосрочно мирно уреждане”, което отчита „законните интереси“ и решава „известните опасения“ на Москва.
Тази своя позиция Ушаков е предал на съветника по националната сигурност на САЩ Майкъл Уолц, а попитан за подробности, той посочи, че „по-конкретно и по същество” ще говори Владимир Путин в изявление, което се очаква по-късно днес.
Източници на Reuters съобщават, че Русия вече е предоставила на САЩ списък с условията си за прекратяване на войната в Украйна - Киев да не претендира за членство в НАТО и да не приема чужди войски на територията си. Освен това Москва иска и международно признаване на суверенитета на анексираните украински региони Крим, Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска области, а Дмитрий Песков днес прибави и премахване на „незаконните” санкции срещу Русия.
Източници, близки до Кремъл, твърдят пред Reuters, че е малко вероятно Путин да подкрепи евентуално прекратяване на огъня, защото е в „силна позиция и в настъпление“. Западните разузнавателни агенции са на подобно мнение, отбелязва Bloomberg, посочвайки, че руският президент е поставил невъзможни искания, с ясното съзнание, че Украйна ще ги отхвърли.
Според политолози, Русия не се интересува от мир или смислено прекратяване на огъня, което предположи и украинският президент Володимир Зеленски.
Междувременно се случват събития, пряко или косвено свързани с войната в Украйна. Путин и беларуският президент Александър Лукашенко се срещат в Кремъл. В Квебек на източното крайбрежие на Канада, външните министри от G 7 обсъждат ситуацията в Украйна, като държавният секретар на САЩ Марко Рубио G 7 е предупредил да не използва „антагонистичен“ език спрямо Русия.
Днес Френската национална асамблея одобри с гласуване конфискацията на замразените руски активи в Европа. Против гласуваха френската комунистическа партия и лявата „Непокорена Франция”, ръководена от бившия евродепутат Жан-Люк Меланшон. Стана ясно също, че Турция преговаря със САЩ да смекчат санкциите срещу Москва, за да може Анкара да купува руски газ, като се разплаща чрез „Газпромбанк”.
Интересите и гледните точки се трупат, докато войната продължава.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
