
Търговската война на Тръмп ескалира
- Актуално
- Текст:

Всякакви изключения и безмитни квоти са отменени. Президентът Тръмп се надява, че новите митнически тарифи ще стимулират местното призводство на стомана и алумини, а от Американския институт за желязо и стомана (AISI), който представлява производителите на стомана в САЩ, очакват създаването на нови работни места.
Критиците на мярката смятат, че митата върху металите ще блокират икономическия растеж, а цените за американските потребители ще продължат да растат. Новите мита неминуемо ще доведат и до по-високи разходи за множество индустрии в САЩ, в т.ч. космическата, автомобилната и строителната промишлености.
Американският съвет за автомобилна политика, който представлява автомобилни гиганти като Ford, General Motors и Stellantis, също предвижда спираловидно покачване на цените „надолу по веригата”, с краен адрес – американските потребители.
Някои икономисти предупреждават, че тарифите може да стимулират стоманодобивната и алуминиевата промишленост на САЩ, но да навредят на икономиката като цяло.
През 2018 г. Тръмп наложи вносни мита от 25% за стоманата и 10% за алуминия, но в крайна сметка много страни като Обединеното кралство и Австралия успяха да ги избегнат. Този път Тръмп налага мярката „без изключения”.
САЩ са голям вносител на алуминий и стомана, с най-големи доставчици Канада, Мексико и Бразилия. За момента няма ответни реакции, включително от Австралия, макар че на пресконференция австралийският премиер Антъни Албанезе нярече хода на Тръмп „напълно неоправдан” и го обвини, че руши 70-годишно взаимноизгодно икономическо партньорство..
От канадското министерство на енергетиката казаха пред CNN, че обмислят ответни мерки, но се опитват да не ескалират напрежението. От Европейския съюз заявиха, че ще наложат насрещни мита върху американски стоки за милиарди евро - мярка, която председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече "силна, но пропорционална".
Междувременно на американските и световни борси разпродажбите на акции се ускориха. Индексът S&P 500, който следи стойността на най-големите компании в САЩ, вчера падна с още 0,7%, след големия срив от 2,7% в понеделник. Британският индекс FTSE 100 затвори с над 1% спад. Френският Cac 40 игерманският Dax следват подобен модел.
Компанията за икономически изследвания Oxford Economics понижи прогнозата си за икономическия растеж на САЩ за годината от 2,4% на 2%, при още по-големи корекции надолу в прогнозите за Канада и Мексико.
По-рано вчера САЩ и Канада бяха на ръба на голям търговски разрив, но канадската провинция Онтарио спря нововъведената 25% такса върху износа на електроенергия за Канада, а Тръмп се отказа от намерението си да удвои на 50% митата за вноса на канадските метали, така че Канада остава в общата рамка от 25% увеличение.
Така или иначе, тръгвоският обмен със САЩ търпи мащабни промени. Някои анализатори припомнят, че множество тоталитарни режими са залагали на идеята за самозадоволяваща се местна промишленост, затваряйки се за търговски контакти с останалия свят - развитие, което доскоро никой не би прогнозирал за САЩ.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
