
British Petroleum ще увеличи производството на петрол и природен газ
- Актуално
- Текст:

Тази посока в стратегията на British Petroleum (ВР) се наложи след натиска на някои инвеститори, които не са доволни от печалбите и значително по-ниската стойност на акциите на ВР в сравнение с конкурентни компании. Shell и норвежката компания Equinor също обявиха, че намаляват инвестициите си в зелена енергия и възобновяеми енергийни източници, припомня ВВС.
Според политически анализатори, тази промяна в енергийна стратегия е силно насърчена от плановете на американския президент Донълд Тръмп за мощен скок в развитието на петролната индустрия и пренебрежението му към научните доказателства за хода на климатичните промени.
Преди пет години BP си постави амбициозната цел до 2030 г., да намали производството на нефт и газ с 40%. През 2023 г. компанията коригира намалението до 25%, а сега изглежда ще го сведе до нула и същевременно ще свие наполовина планираните инвестиции във възобновяема енергия. BP вече привлече като партньор в своите офшорните ветрогенераторни съоръжения японската фирма Jera и търси подобно сътрудничество и в соларния си бизнес.
През 2024 г. нетният доход на BP е паднал до $ 8,9 милиарда, т.е., с $ 13,8 милиарда по-малко от предходната година. Това развитие, започнало от 2020 г., свали възвращаемостта на дивидентите на акционерите в ВР до 36%, при 82% възвращаемост в Shell и 160% в Exxon.
Слабото представяне на BP предизвика спекулации, че компанията може би планира сливане или изместване на линстинга си на фондовия пазар в САЩ, където петролните и газовите компании имат по-високи оценки.
Не всички акционери на British Petroleum са съгласни с радикалния завой към изкопаемите горива за сметка на чистата енергия. Миналата седмица група от 48 инвеститори поискаха всички планове за отдалечаване от „зелната стратегия” да се гласуват.
Същевременно екологичната група Greenpeace UK предупреди, че ако удвои добива на изкопаеми горива, BP може да очаква „отпор и предизвикателства на всяка крачка – не само от природозащитници, но и от собствените си акционери“.
От своя страна климатолозите настояват, че „правителствените политики трябва да дадат приоритет на възобновяемата енергия при настъпилите екстремни метеорологични условия”. Експертите смятат, че климатичните промени подлагат на натиск „застрахователните модели”, принуждавайки крупни застрахователи да търсят печалби в производството на изкопаеми горива, а петролната индустрия да преосмисли зелените си проекти.
Мнозина експерти предричат, че след 10 години такова решение вероятно няма да изглежда правилно. Предвид факта, че климатологията и науката като цяло не отбелязват промени в неблагоприятното изменение на климата, мнозина се надяват, че „цялостният енергиен преход“ все още предстои.
Преди повече от 20 години British Petroleum стартира стратегията си „Отвъд петрола”, но сега пътят очевидно е „Обратно към петрола”, констатира ВВС, подчертавайки противоречието - по-големи печалби за някои акционери, недоволство и гняв у други.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Папа Франциск откри процедура за обявяването на Антони Гауди за светец

Производството на електроенергия в Русия ще се увеличи с 42% до 2050 г.

Притокът на туристи в САЩ намалява

Т. Петкова:"Надявам се България да заеме своето достойно място в еврозоната"

ЕС слага край на последните дългосрочни договори за доставки на руски газ

Белият дом продължава похода си срещу образованието

Завърши първата изцяло дамска космическа мисия

Apple увеличи производството на iPhone в Индия – всеки пети смартфон е от там
