
Геотермалната енергия и конкурентоспособността на българската оранжерийна индустрия
- Агро
- Текст:

Геотермалната енергия може да бъде сигурен, конкурентен и устойчив енергиен източник за оранжерийната индустрия в България, като намали зависимостта от вноса и повиши продоволствената сигурност. Това са част от заключенията в доклада „Българско оранжерийно производство: потенциал за внедряване на геотермална енергия“, изготвен от InteliAgro и представен днес на панелна дискусия, организирана от Министерството на енергетиката на България в партньорство с Посолството на Кралство Нидерландия в София.
Докладът подчертава неизследвания геотермален потенциал на България и разкрива широките възможности за внедряване на интегрирани „до ключ“ геотермални решения.
На събитието беше представен и задълбочен доклад на Световната банка, озаглавен „Геотермална енергия за енергийна сигурност в България“, който предоставя ценни препоръки за развитието на този перспективен сектор.
Форумът се фокусира върху ключови предизвикателства, като достъпа до финансиране, регулаторната рамка и инвестиционните стимули, необходими за отключване на геотермалния потенциал на България. Посолството на Нидерландия потвърди ангажимента си за насърчаване на диалога, иновациите и сътрудничеството между България и Нидерландия с цел изграждане на по-устойчив и конкурентоспособен селскостопански сектор.
Събитието беше посетено от експерти от индустрията, политици и заинтересовани страни, а откриването му бе направено от министъра на енергетиката Жечо Станков и посланика на Нидерландия в България Симон ван дер Бург.
„България стои върху истинско съкровище – нейната геотермална енергия. Местен, ефективен и надежден източник на енергия за сигурно, конкурентно и устойчиво производство на достъпни, чисти и вкусни плодове и зеленчуци“, заяви посланик Ван дер Бург. „Нидерландия има богат опит и експертиза, както в зелената енергия, така и в оранжерийното градинарство, което прави избора да приоритизираме тези теми в нашата работа лесен“, добави той.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Папа Франциск откри процедура за обявяването на Антони Гауди за светец

Производството на електроенергия в Русия ще се увеличи с 42% до 2050 г.

Притокът на туристи в САЩ намалява

Т. Петкова:"Надявам се България да заеме своето достойно място в еврозоната"

ЕС слага край на последните дългосрочни договори за доставки на руски газ

Белият дом продължава похода си срещу образованието

Завърши първата изцяло дамска космическа мисия

Apple увеличи производството на iPhone в Индия – всеки пети смартфон е от там
