И ЕС предложи на Украйна „взаимноизгодна“ сделка за „критично важни ресурси“

И ЕС предложи на Украйна „взаимноизгодна“ сделка за „критично важни ресурси“ Снимка: eeas.europa.eu

След като САЩ предложиха Киев да плати за предоставената му военна помощ, приемайки мащабен американски контрол над своите ресурси, на вчерашното посещение в украинската столица и Европейският съюз е направил подобно предложение

По този повод европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне каза, че „в рамките на взаимноизгодно партньорство“ Европа може да доставя от Украйна 21 от 30-те критични природни материала, от които се нуждае. Същевременно Сежурн подчерта, че Европа никога няма да поиска сделка, която би била неизгодна за Киев.

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща отбеляза, че ЕС не възнамерява да изисква природни ресурси от Украйна в замяна на финансова и военна помощ. „Европейският съюз беше основен донор в подкрепа на Украйна през последните три години и ние правим това за Украйна, за украинците, а също и за европейската сигурност“, каза Коща. 

Предложението на ЕС идва на фона на оживените дискусии по споразумение за използване на природните ресурси на Украйна от САЩ. Идеята на украинския президент Володимир Зеленски заинтересува Доналд Тръмп и той направи своето предложение. Като част от сделката Киев трябваше да възстанови $ 500 милиарда, които според американския президент Вашингтон вече е похарчил за Украйна.

Освен че тази цифра е многократно преувеличена, предложената от американската администрация версия на споразумението не съдържа никакви гаранции за сигурността на Украйна, така че Зеленски отказа да го подпише. 

Тръмп отговори с остра атака срещу украинския президент и поиска САЩ да получи контрола не само върху редкоземните метали на Украйна, но и върху петрола, природния газ, пристанищата, селското стопанство и „всичко, което можем да получим“. 

На свой ред Зеленски посочи, че Украйна дължи на САЩ около $ 90 милиарда, а останалите средства са безвъзмезден грант, но в никакъв случай не $ 500 милиарда. „Харесва ли това на някого или не, безвъзмездната помощ не е задължение. Няма да връщаме субсидии... Не подписвам нещо, което ще плащат десет поколения украинци“, заяви Зеленски.

Въпреки острия език между двамата президенти, в последните седмици администрацията на Белия дом често съобщаваше, че Вашингтон и Киев са близо до сделка. Според Тръмп „Почти всички ключови детайли са договорени. Възнамеряваме да завършим и останалите възможно най-скоро, за да преминем към подписването на документа“.

Американският президент дори посочи, че това може да стане в рамките на следващите две седмици, по време на посещението на Зеленски във Вашингтон. В същото време източници на CNN съобщават, че страните са решили да оставят за по-нататъшни дискусии „проблематични технически подробности“, включително гаранциите за сигурност на Украйна.

Преди първата среща в Рияд между екипите на САЩ и Русия, които започнаха да обсъждат евентуален мирен договор за Украйна, Тръмп каза, че Зеленски не е поканен да участва, защото „няма карти, които да изиграе” на масата на преговорите. Оказва се обаче, че има варианти, козове, както и други играчи

Междувременно руски медии съобщават, че Владимир Путин е предложил на Тръмп съвместно разработване на руските ресурси от редкоземни метали. Сближаването между Вашингтон и Москва е повече от очевидно, особено след като САЩ не подкрепиха резолюция на ООН по повод третата годишнина от нападението на Русия срещу Украйна. 

Блокирайки резолюцията, САЩ попаднаха в една доскоро невероятна за тях компания поддръжници на Москва, а именно самата Русия, Беларус, Унгария и Северна Корея. Ако мнозина американци недоумяват какво се случва, то политически анализатори се опасяват, че отказът да се определи нахлуването на Русия в Украйна като агресия изразява вижданията на настоящия президент на САЩ, а може би и негови бъдещи намерения. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: