Учени създадоха евтин, лек и гъвкав соларен панел

Учени създадоха евтин, лек и гъвкав соларен панел Снимка: sheffield.ac.uk

Продуктът не съдържа редки и скъпи елементи, което прави технологията едновременно устойчива и достъпна

Според публикацията за изобретението в ACS Applied Energy Materials, леките и гъвкави слънчеви панели са съвместна разработка на университета в Шефилд и британската компания Power Roll Ltd. Новаторският тип слънчева клетка използва полупроводници от перовскит, които се щамповат в малки жлебове върху пластмасово покритие. 

Малкото тегло на новите соларни устройвства позволява да се поставят върху покриви и други повърхности, които не биха издържали тежките традиционни многослйни слънчеви панели. При очакваната ниска цена технологията може значително да разшири използването на слънчева енергия, особено в развиващите се страни и общности със средни и ниски доходи.

Новата соларна клетка е анализирана с ренгенов нано-микроскоп. Изключителният оптичен уред, с който за първи път се изследват соларни устройства на базата на перовскит, е помогнал да се отстранят някои трудно откриваеми иначе проблеми като миниатюрни празнини и дефекти в границите между малките кристали в полупроводниковия перовкситен материал. 

Според изявлението на Университета в Шифилд, слънчевата енергия е стратегически приоритет в изследователската работа на учебното заведение. В тази област Училището по математически и физически науки към университета сътрудничи с Power Roll повече от 10 години. Партньорството им успешно съчетава научния опит в материалознанието с производствените техники и създаването на нови продукти. 

С фокусирането си в решаването на глобалните енергийни предизвикателства Университетът в Шифилд е световнопризнат лидер в разработката на нови устойчиви енергийни решения, осъществени чрез най-модерно производство. От своя страна ангажираността на Power Roll да създава глобални решения за чиста енергия чрез лесно внедряеми продукти, е пореден пример за необходимата връзка между авангардната наука и иновативните индустриални практики. 

Тъй като генерирането на слънчева енергия с помощта на перовскит все още е нова област, Университетът в Шефилд и Power Roll вече работят по следващата фаза от проекта им за евтини и широкоприложими соларни панели. Партньорите ще проведат редица експерименти с идеята да превърнат в стандарт използването на рентгенова микроскопия в оценката на надеждността на соларните продукти, съдържащи перовскит. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: