
Три години война в Украйна
- Война
- Текст:

За да изразят солидарността си днес в Киев са председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо, испанският премиер Педро Санчес и водещи политически фигури от Дания, Естония, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия и Швеция.
Освен подкрепата си, политическите лидери ще обсъдят военните усилия на Украйна в светлината на натиска, който Доналд Тръмп упражнява върху украинския президент Володимир Зеленски, опитвайки се да изтъргува военната помощ на САЩ срещу ресурсите на Украйна.
Днес френският президент Еманюел Макрон е в САЩ, за да се срещне с доналд Тръмп, което ще направи и британският премиер Кийр Стармър след няколко дни. Според The Times двамата ще се опитат да убедят американския президент да се откажеот двустранния формат САЩ – Русия в преговорите за мир с Киев. В замяна ЕС и Обединеното кралство ще поемат гаранциите за бъдещата безопасност на Украйна.
Отбелязвайки мрачната годишнина, в обръщението си към нацията Володимир Зеленски приветства "абсолютния героизъм" на украинците и тяхната "три години съпротива".
Планираната „специална военна операция” на Владимир Путин не завърши с обещаните няколко месеца. Не успявайки да превземат Киев в началото на войната, руските сили се установиха в Източна Украйна, контролирайки около 20% от територията на страната. С подобна тактика преди месеци украинската армия на свой ред се установи в част от Курска област на Руската федерация.
Трите години война оставиха на бойното поле хиляди жертви. Според изследвания на независими рускоеизични медии, загиналите руски войници са около 165 000, без да се броят загиналите войници от други държави, включително окупираните Луганска и Донецка области, обявени от Кремъл за републики в състава на Руската федерация. През септеври 2024 г. Wall Street Journal изчисли загубите на Украйна на около 80 000 убити и над 400 000 ранени войници – данни, които според украинските власти са „преувеличени”. И двете статистики не отчитат цивилните жертви.
Европейският съюз подкрепи Киев и продължава да го прави. Както се оказа, европейската помощ за Украйна надхвърля значително предоставената от САЩ военна, финансова и хуминатирна подкрепа.
Днес сутринта ЕС наложи 16-ия пакет санкции срещу Русия. Описвайки мащаба на санкциите, първият дипломат на блока Кая Калас заяви, че с оглед „текущите разговори за прекратяването на руската агресия, ние трябва да поставим Украйна във възможно най-силната позиция“. Нови пакети санкции обявиха също Великобритания, Канада, Япония, Австралия и Нова Зеландия.
Руското нахлуване в Украйна доведе до редица екстремни действия в цяла Европа, разрушавайки важни енергийни и комуникационни съоръжения. Днешният ден е белязан с атака срещу руското консулство в Марсилия. В градината на сградата са хвърлени две взривни устройства, но само едното се е възпламенило, съобщи френския телевизионен канал BFM TV.
Руското външно министерство заяви, че инцидентът "има всички признаци на терористична атака" и призова Франция да предприеме „изчерпателно и бързо” разследване. Много страни по света, в т.ч. Европейският съюз, САЩ и дори Русия твърдят, че искат да се сложи край на кръвопролитията и разрушенията. Москва „подкрепи” това си становище с най-голямата атака с дронове срещу Украйна в нощта срещу неделя, която остави поне три жертви.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Папа Франциск откри процедура за обявяването на Антони Гауди за светец

Производството на електроенергия в Русия ще се увеличи с 42% до 2050 г.

Притокът на туристи в САЩ намалява

Т. Петкова:"Надявам се България да заеме своето достойно място в еврозоната"

ЕС слага край на последните дългосрочни договори за доставки на руски газ

Белият дом продължава похода си срещу образованието

Завърши първата изцяло дамска космическа мисия

Apple увеличи производството на iPhone в Индия – всеки пети смартфон е от там
