САЩ и Украйна актуализират споразумението за използване на украинските ресурси

САЩ и Украйна актуализират споразумението за използване на украинските ресурси Снимка: moscowtimes.ru

След няколко дни преговори и размяна на остри реплики, администрацията на Тръмп представи на Киев „значително подобрена” версия на сделката „ресурси срещу военна помощ”

Позовавайки се на информирани източници, Axios съобщава, че обновеният документ „взема предвид” някои от опасенията на украинския президент Володимир Зеленски и като цяло привежда споразумението в съответствие с украинското законодателство.

Премахната е например клаузата, че сделката ще бъде под юрисдикцията на съда в Ню Йорк – условие, което украинската страна разчете като „икономическа колонизация” на Украйна за неограничен период. Точно тази клауза накара анализатори да обявят сделката за по-лоша от репарациите, наложени на Германия и Япония след поражението им във Втората световна война. 

През последните дни отношенията между САЩ и Украйна се обтегнаха. Ябълката на раздора беше именно предложеното от Тръмп споразумение за размяна на военна помощ срещу контрол върху 50% от украинските минерални ресурси и друга инфраструктура. Под „контрол” офертата на Тръмп предвиждаше САЩ да получават 50% от приходите от добива на ресурсите и 50% от цената на „всички нови лицензи, издадени на трети страни“. Тръмп поиска още неговата сделка да се ползва с предимство пред всички други търговски споразумения на Украйна. 

Зеленски на два пъти отказа да подпише споразумението, като заяви, че сделката трябва да бъде одобрено от парламента. Твърдото поведение на украинския президент, който не допусна подобно икономическо заробване на страната му въпреки тежката военна ситуация, доведе до остра реакция на администрацията на Белия дом и особено на президента Тръмп. Той обяви Зеленски за „диктатор”, подложи на съмнение легитимността му и обвини Украйна, че е започнала войната срешу Русия. 

Световната преса бързо опроверга тези твърдения, Володимир Зеленски ги определи като повторение на руската дезинформация, а гражданите на Украйна и европейските лидери застанаха твърдо на негова страна. 

Въпреки това след Мюнхенската конференция по сигурността съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Валц и вицепрезидентът Дж. Д. Ванс изразиха красноречиво разочарованието си както от пропадането на сделката, така и от президента Зеленски  както заяви Ванс пред Fox News в четвъртък.

След тази размяна на любезности обаче на 20 февруари Зеленски се срещна в Киев със специалния пратеник на Тръмп Кийт Келог и обсъди с него редица въпроси в т.ч. споразумението за минералните ресурси, ситуацията на бойното поле, връщането на военнопленниците и гаранциите за сигурност за Украйна като част от бъдещо мирно споразумение. 

След срещата Зеленски благодари за подкрепата на САЩ, като в изявлението си подчерта: „Украйна е готова за силно, ефективно инвестиционно споразумение и договор за сигурност с президента на САЩ. Ние предложихме най-бързия и градивен начин за постигане на резултати. Нашият екип е готов да работи 24/7“. 

И двете страни дадоха да се разбере, че приключването на войната е най-важен въпрос във взаимоотношенията им. Скептици отбелязват, че военните действия но Русия в голяма степен са насочени към завладяването на същите минерални ресурси. Ако това се превърне в проблем, остава да се види как САЩ ще защитават новата си инвестиция. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: