The Independent: Тръмп не го е грижа за загубените животи или за народа на Украйна

The Independent: Тръмп не го е грижа за загубените животи или за народа на Украйна Снимка: nbcnews.com

Изданието сравнява „мирната” инициатива на американския президент и конференцията в Ялта преди 80 години, когато Великобритания и САЩ позволиха на Сталин да наложи свои режими в цяла Източна Европа

The Independent започва коментара си с искането на Тръмп да получи $ 500 милиарда в украински ресурси като компенсация за американската военната подкрепа през вече три годишната война на Русия. „Това е по-възмутително дори от сделката, която преди 80 години подели победена Германия”, казва пред The Independent британският историк Джеймс Холанд.

В моменти като този разбирането на историята е жизненоважно: това е компасът, който ни ориентира в настоящето и подготвя бъдещето. Но е вярно също, че историята не се повтаря – защото светът се движи напред. 

Повтарят се обаче моделите на човешкото поведение и един от тези модели сочи, че след икономически кризи настъпват политически катаклизми – като възходът на нацизма през 30-те години на миналия век, последвал катастрофалния край на Първата световна война, краха на Уолстрийт и депресията в Германия.

Днес, един век по-късно, светът повтаря този модел, пише The Independent – икономическа катастрофа през 2008, пандемия през 2020, последвана от политическият катаклизъм, настъпление на популизма и връщането на Тръмп. 

Искането му Украйна да плати на САЩ тройно по-голяма цена от оказаната ѝ до момента военна помощ би превърнало воюващата страна в де факто колония на САЩ, Може да се спори за морала на подобно предложение, особено в контекста му на условие за мир - защото историята не се повтаря, а светът върви напред.

Днес няма „победена” страна. Най-силната държава в света - САЩ не са във война, а Украйна е демократична държава в над 80% от своята територия. Западните съюзници в НАТО, включително САЩ, не са с вързани ръце на масата за преговори и реално погледнато имат силата и колективната мощ да наложат волята си на Русия – ако решат. 

Но безпрецедентният ход, който Тръмп и компания правят, е напълно в съответствие с транзакционния подход на американския президент към политиката. Отношенията между нациите обаче не са сделка или търговска собственост, а дипломация, която изисква интелигентност, познания, деликатност. И още - тези, които я провеждат, трябва да имат чувства, да изпитват съпричастност и състрадание към хората, за които имат честта да преговарят.

Тръмп няма нито едно от тези качества. Като Путин и Сталин преди него, той не се интересува нито от вече изгубените животи, нито от народа на Украйна или от съюзниците си в Европа, завършва коментара си The Independent.

Бел. ред. Последното искане на Тръмп е да отрстрани Володимир Зеленски, настоявайки за избори в Украйна. Медиите припомнят конфликта между двамата от 2019 г., когато украинският президент отказа да разследва Джо Байдън и сина му за връзките им в Украйна и да предаде резултатите от разследването на Тръмп – ход, който потенциално би бил намеса на чуждо правителство в президентски избори в САЩ, когато Тръмп загуби. 

Сега той твърди, че Зеленски не би бил легитимен преговарящ в дискусиите за мирно споразумение, след като няма подкрепата на сънародниците си – въпреки международни социологически проучвания от декември, които сочат 59% подкрепа за Зеленски в Украйна срещу 39% неодобрение. 

Но Тръмп има свои бизнес сметки и вече прие евентуална проруска кандидатура за президентското кресло в Киев. Говорейки неистини с лекота, той обяви, че Украйна е започнала войната и е „пропуснала” момента да се договори с Москва, отстъпвайки пред всичките ѝ претенции. 

Вместо да защитава интересите на безпрецедентно нападнатата страна, Тръмп договаря сътрудничество с агресора. Това може би е бизнес моделът му първо да иска всичко, за да получи накрая нещо, казват критиците му, предлагайки нов лозунг – „Тръмп прави Русия отново велика”.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: