Украйна не продаде ресурсите си на САЩ, но САЩ са готови да продадат Украйна

Украйна не продаде ресурсите си на САЩ, но САЩ са готови да продадат Украйна Снимка: president.gov.ua

На завършилата среща в Рияд делегациите на Кремъл и Белия дом съгласуваха позициите си относно възможността за прекратяване на войната

Страните обявиха, че са се съгласили да продължат да работят за подобряване на двустранните отношения, макар че от руска страна смятат, че все още е трудно да се говори за сближаване на позициите. Взето е решение да се създадат отделни екипи от преговарящи, но конкретният им състав, както и датите, на които ще се срещнат, не са определени. Според говорителя на Държавния департамент на САЩ Тами Брус, постигната е договореност "да се премахнат дразнителите в двустранните отношения".

Обсъждана е и среща между президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп, но конкретни дати също не са определени. От американската делегация обаче подчертаха, че Тръмп възнамерява много бързо да премине към преговори за потенциално мирно споразумение и да обсъжда въпросите за територията и гаранциите за сигурност на Украйна.

Руският външен министър Сергей Лавров се оплака от пречките, създадени от администрацията на Байдън – в т.ч. „постоянните депортации (на руснаци), конфискациите на руско имущество, както и банковите дейности”, и посочи, че очаква САЩ „да решат тези проблеми”, т.е., да отменят санкциите.

Според държавния секретар на САЩ Марко Рубио на срещата са договорени четири принципа:

  • възстановяване на нормалната работа на дипломатическите мисии във Вашингтон и Москва, влючително връщане на персонала;
  • назначаване на екип за преговори на високо равнище, който да работи за прекратяване на конфликта в Украйна;
  • стартиране на дискусии за геополитическо и икономическо сътрудничество след края на конфликта в Украйна;
  • активно продължаване на преговорния процес.

Според Reuters, като ключово изискване за мирното споразумение, Украйна може да бъде притисната да проведе президентски избори. Позовавайки се на дипломатически източници, Fox News съобщи, че Тръмп би се съгласил на президент, креатура на Кремъл, който би бил „по-гъвкав и готов за преговори и отстъпки”. 

Анализатори смятат, че твърдата линия на Белия дом се подхранва от отказа на Володимир Зеленски да предостави на САЩ половината природни, селскостопански и инфраструктурни ресурси на Украйна. Според Доналд Тръмп това би компенсирало досегашната американска военна помощ, оценена на $ 500 милиард – около три пъти повече от предоставените на Украйна финансови, хуманитарни и военни средства. 

Украинският президент, който днес откри новата сграда на украинското посолство в Анкара и се срещна с Реджеб Тайип Ердоган, коментира пред украинската общност в Турция срещата в Рияд така: 

„Започвайки пълномащабното си нахлуване, Русия постави ултиматум: намаляване на въоръжените сили на Украйна, отстъпване на окупираните територии и в крайна сметка инсталиране на проруско ръководство, изцяло подчинено на Путин. В момента между Русия и САЩ се водят преговори в същия дух, Отново обсъждат Украйна, но без Украйна. Чудя се, след като не се съгласихме с тези ултиматуми в най-трудния момент, как решиха, че Украйна ще се съгласи с тях сега? Като президент на Украйна никога не съм имал намерение да се поддавам на ултиматумите на Русия, нямам такова намерение и сега”.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: