Лавров: „Европа няма място на масата за преговори”

Лавров: „Европа няма място на масата за преговори” Снимка: ejiltalk.org

САЩ и Русия игнорираха Европа от мирните преговори за край на войната в Украйна, позиционирайки се като равностойни преговарящи страни

Според Сергей Лавров, Европа иска войната да продължи. „Не знам какво биха правили на масата за преговори”, допълни първия руски дипломат, преди да се отправи към Саудитска Арабия, където от утре ще преговаря за края на войната в Украйна с държавния секретар на САЩ Марко Рубио. Двамата започнаха да обсъждат условията чрез телефонен разговор на 15 февруари.

Срещата в Саудитска Арабия не предвижда украинско участие, така че Киев не смята да се съобрази с договореностите между САЩ и Русия, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Междувременно от Белия дом определиха като „недалновиден” отказа му да договаря американска военна помощ под формата на сделка срещу възможността САЩ да разполагат с половината залежи от редки метали на Украйна.

Изолирани от първите от три години насам преговори за мир в Украйна, европейските лидери се събират днес в Париж, за да обмислят ситуацията, включително миротворческа мисия в Украйна след евентуалното примирие. За момента обаче няма единомислие по идеята. 

Докато Великобритания и Франция обсъждат с готовност изпращането на миротворчески войски в Украйна след евентуалното примирие, Испания смята подобни разговори за преждевременни. Както каза по испанското радио тази сутрин външният министър Хосе Мануел Албарес, мирът все още е далече, а по условията му остават още „много въпроси”, така че „никой не обмисля изпращането на войски в Украйна”. 

Според говорител на немското правителство, Германия поддържа същата позиция. Полша - един от най-близките съюзници на Киев – остава на позицията си, че няма да изпраща войници в Украйна, но ще продължи да оказва подкрепа на Киев, каза премиерът Доналд Туск пред репортери, преди да отлети за срещата в Париж.

Междувременно президентът на ЕС Урсула фон дер Лайен пристигна във френската столица за разговорите. Според нея „сигурността на Европа е в повратна точка“, когато европейските страни и лидерите им се нуждаят от „нагласа за спешност“ по отношение на отбраната.

В повратна точка са и международните отношения, докато с агресията си срещу Украйна руският президент Владимир Путин успешно заличава постигнатото през 80-те мирни години след края на Втората световна война. Политически анализатори се надяват да грешат, наблюдавайки как в стремежа си да се позиционират като доминираща световна сила, и САЩ наливат вода в мелницата на Москва.

За момента Китай мълчи, но би било наивно да се мисли, че няма позиция, докато основите на международния правов ред се изместват от равнопоставеността между нациите към правото на по-силния.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: