ЕС се готви за миротворческа мисия в Украйна

ЕС се готви за миротворческа мисия в Украйна Снимка: finabel.org

Украинският президент Володимир Зеленски смята, че страната му ще се нуждае от 100 000 миротворци, докато източници на Financial Times не допускат, че броят им ще надхвъли 50 000

Първи британският премиер Кийр Стармър заяви, че е готов да изпрати войски, които да наблюдават изпълнението на евентуалните мирни споразумения. „Не го казвам лекомислено. Чуввствам се дълбоко отговорен относно потенциалните опасности за британския военен персонал“, каза британският премиер пред The ​​Telegraph. 

Според него всяка роля в гарантирането на сигурността на Украйна е гаранция и за сигурността на цяла Европа. „Краят на тази война, когато и да дойде, не може да бъде само временна пауза, преди  Путин да реши да атакува отново“, категоричен е Стармър. 

Associated Press отбелязва, че Великобритания, Франция и други европейски държави отдавна планират изпращане на войски в Украйна, включително и заради опасението, че американският президент Доналд Тръмп може да сключи сделка с Русия, заобикаляйки Европа

Това даде повод на Кийр Стармър да предложи „уникална роля” на Великобритания като „мост“ между Европа и САЩ в разрешаването на военния конфликт в Украйна. Британският премиер отново подчерта необходимостта от по-силна отбрана на Европа, припомняйки: „Мирът идва чрез силата и обратно - слабостта води до война“.

Планът на Тръмп предполага военните контингенти на ЕС да се разположат по бъдещата демаркационна линия. Външният министър на Полша, обявена от САЩ за „отличник” на НАТО, посочи, че "рано или късно" европейските страни ще трябва да изпратят войски в Украйна.

Доскоро Москва не подкрепяше идеята, макар че прессекратарят на Кремъл Дмитрий Песков призна, че този въпрос "може да бъде разгледан" в рамките на преговорите, които стартират утре в Саудитска Арабия с участието на представители на САЩ и Русия.

Тръмп също обмисля присъствието на миротворци в Украйна, но спря избора си на миротворчески сили от Китай и Бразилия, плюс военен контингент на ЕС, пише The Economist. Според изданието, в разговори на Мюнхенската конференция вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс е изразил съмненията си в ефективността на чисто европейски корпус, в случай че се наложи отпор на евентуална руска агресия. Позовавайки се на свои източници, Financial Times отбелязва, че Вашингтон е готов да осигури „външна подкрепа”.

Български политолози взеха отношение индиректно, посочвайки, че правителство, което изпрати български миротворци в Украйна, не би могло да разчита на дълъг живот.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: