Еврото е на кръстопът

Еврото е на кръстопът Снимка: euroexchangeratenews.co.uk

Европейската валута дръпна напред до близо $1.05 за € 1 на днешните азиатски пазари

Везните се наклониха в полза на еврото, след като Доналд Тръмп отложи въвеждането на екстремни мита и тласна напред плановете за мир в Украйна. Инфлацията се забави, а анализатори все повече се убеждават, че американският президент използва митническата си политика не само като икономически лост, но и като политически инструмент в очакваните преговори за мир в Украйна, отбелязва Euronews.

Продължиха да падат и цените на суровия петрол, след като от Белия дом съобщиха за „дългия и изключително продуктивен” разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Формулировката насърчи предположения за възможни облекчения в износа на руски петрол

Инфлацията забави ход, дърпайки щатския долар надолу, докато еврото и британският паунд отбелязаха стъпка напред, заедно с валутите на всички държави в G10 (Белгия, Канада, Франция, Италия, Япония, Нидерландия, Великобритания, САЩ, Германия и Швеция).

Експертите обаче са умерено оптимистични, заради несигурността около двигателите на финансовия пазар, допускайки, че движението на еврото нагоре може да се окаже временно. Министерството на търговията на САЩ трябва да приключи разследването си на плановете на Тръмп за реципрочни мита до 1 април. Мирните преговори за Украйна също няма да бъдат лесен или бърз процес

Днес френският президент Еманюел Макрон посреща група европейски лидери, в т.ч. Олаф Шолц и Джорджа Мелони, за да обсъдят съвместен пакет от разходи за военната отбрана на континента. Очаква се в срещата да участва и премиерът на Обединеното кралство Кийр Стармър. 

Засилването на отбранителния капацитет на ЕС може да се окаже предизвикателство за еврозоната и Обединеното кралство, които се стремят да намалят държавния дефицит, докато увеличаването на разходите за отбрана не благоприятстват държавния дълг на коя да е страна - а това може да притисне еврото. 

Плюс всички тези обстоятелства, предсрочните избори в Германия след по-малко от седмица също може да тласнат европейската валута надолу. 

Процесите, разбира се, зависят и от колебанията на щатската валута: докато едни финансови анализатори виждат в развитието на американската икономика „оптимистична перспектива” за USD, други са скептични, отчитайки отрезвяването след първоначалната еуфория от победата на Доналд Тръмп. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: