Каква Европа искат САЩ

Каква Европа искат САЩ Снимка: aljazeera.com

На Мюнхенската конференция за сигурността стана ясно, че Белият дом не харесва и не одобрява Европейския съюз

Заяви го ясно американският вицепрезидент Дж. Д. Ванс, който подмина проблемите със сигурността в продължителната си лекция пред европейските лидери и вместо това ги наруга, че не се справят с миграцията и застрашават свободата на словото.

Въпреки очакванията да изясни позицията на САЩ относно войната на Русия в Украйна и очакваните преговори по приключване на конфликта, вицепрезидентът на САЩ постанови, че„най-голямата заплаха” за Европа идва „отвътре”, а не от Русия или Китай. 

Юрист и бивш морски пехотинец, Ванс 20 минути атакува правителствата на Европа и Обединеното кралство, които според него са отстъпили от „някои от най-основните ценности” и не зачитат волята на избирателите относно миграцията и свободата на словото.

Колкото до сигурността, Ванс лаконично спомена, че се надява на „разумно споразумение” за Украйна и повтори позицията на Тръмп, че Европа трябва „да осигури собствената си защита“.

Девет дни преди изборите в Германия Ванс не пропусна да обвини основните политически партии на страната, че дискриминират и изолират крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (AfD), упреквана в неофашизъм. Под упреците му попадна и Румъния, която отмени резултатите от праламентарните си избори, след като установи руска намеса в изборния процес.

Европейските лидери изслушаха спектакъла на Ванс с хладно мълчание. Ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас изрази недоумението си, че вицепрезидентът на САЩ се опитва „да започне битка” с някои от най-близките съюзници на страната му.

Германският министър на отбраната Борис Писториус беше по-рязък, определяйки позицията на Ванс за „неприемлива”, докато бившият посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол нарече пред Politico забележките на Ванс "обидни и просто неверни".

Румънският премиер Марсел Чолаку защити страната си и "демократичните ценности, които Европа споделя със САЩ" и подчерта, че Букурещ е ангажиран да организира „свободни и честни избори”. Кандидатката за канцлер на Германия от AfD Алис Вайдел обаче нарече речта на Ванс „отлична” и цитира в Х/Twitter  най-удобните за партията ѝ пасажи. 

Междувременно медиите припомнят, че всъщност администрацията на Белия дом е обвинена в нарушаване на свободата на словото, лишавайки от достъп до свои събития голяма медия като Associated Press, заради „дръзкото” ѝ несъгласие с изпълнителна заповед на Тръмп. 

Друго противоречие в еклектичните възгледи на Ванс е шумната му загриженост за „застрашените основни свободи” в Европа, докато самият той е яростен противник на абортите, осъден за нарушаване на защитено пространство около гинекологична клиника, където провеждаше молитвена демонстрация. 

Любопитна е и симпатията на Ванс към Алис Вайгел. Изглежда, че принадлежността ѝ към AfD и потенциалната перспектива да разшири крайнодесните позиции в Европа заличават неприязънта на Тръмп и компания към „недостатъци” като нетрадиционната сексуална ориентация.

И ако някой на Мюнхенската конференция се е съмнявал каква Европа иска новата администрация в Белия дом, Ванс го показа ясно, като „пропусна” среща с германския канцлер Олаф Шолц, за да се види с Алис Вайгел, подкрепяйки на свой ред настъплението на крайнодясната германска партия към властта.

Види се, за САЩ би била удобна една не просто дясна Европа, но дясна по стандартите на Тръмп - може би като „отвъдморски щат”? Ако реално Европа и ЕС трябва да се упрекват за нещо, то е, че просто наблюдават една ситуация, опасно сходна с 30-те години на миналия век, когато от Стария континет тръгна нацизма, покоси света и го разедини за десетилетия напред.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: