Четиринадесет американски щата съдят Доналд Тръмп и Илон Мъск

Четиринадесет американски щата съдят Доналд Тръмп и Илон Мъск Снимка: salon.com

Искът им оспорва действията на президента и технологичния милиардер като ръководител на Департамента за правителствена ефективност (DOGE)

Ищците твърдят, че поверявайки на Мъск безпрецедентни пълномощия, президентът е нарушил американската конституция, като не е назначил милиардера на такава висока длъжност с официален акт, потвърден от Американския сенат, пише ABC News

„Безконтролната власт на Мъск му позволява да свие правителството и да елиминира цели отдели с едно щракване на мишката! Няма по-голяма заплаха за демокрацията от концентрацията на държавната власт в ръцете на един несменяем човек. Нашата конституционна система е създадена, за да попречи на монарсите от 18-ти век да злоупотребяват с власт, но безконтролната власт в ръцете на технократ от 21-ви век е не по-малко опасна“, се казва в иска.

Делото е заведено във федералния съд във Вашингтон от главния прокурор на Ню Мексико и федерални служители от щатите с губернатори демократи (Аризона, Мичиган, Мериленд, Минесота, Калифорния, Кънектикът, Роуд Айлънд, Масачузетс, Орегон, Вашингтон и Хавай), плюс два щата (Невада и Върмонт), с губернатори от Републиканската партия, отбелязва ABC News.

Искът на 14-те твърди, че конституцията забранява на президента да променя "съществуващите закони, свързани със структурата на изпълнителната власт и федералните разходи". Други контитуционни ограничения не допускат президентът да създава или премахва федерални агенции, да съкращава федерални програми, или да предлага обезщетения с цел да намали радикално броя на правителствените служители.

Обвинението твърди, че в резултат на правомощията на Мъск да провежда кадрови мерки или да им налага вето, DOGE „се е намесил в най-малко 17 федерални агенции“, налагайки решения относно разходите, договорите, държавната собственост, разпоредбите и в самото съществуване на тези агенции, т.е., поел е функциите на неутвърдена държавна длъжност, каквато „никога преди не е съществувала”.

Групата на 14-те щата моли федералния съдия поне временно да ограничи правомощията на Мъск да съкращава или реорганизира федералните агенции и настоява за декларация, която да обяви за незаконни всички досегашни действия на Мъск и неговите подчинени в DOGE.

В друго дело, заведено в Мериленд, 26 настоящи и бивши служители в Американската агенция за международно развитие (USAID), също повдигат обвинения за конституционни нарушения, посочавйки „безпрецедентното право” на Мъск да спира изплащането на средства, одобрени от Конгреса и да разпуска независими агенции.

Все по-често се налага от Белия дом да твърдят, че Мъск „действа в пълно съответствие с федералните закони“, но не посочват законовите основания за всяко от „държавническите” решения на милиардера. 

От своя страна обикновените американци започват да се сещат, че не са гласували за Мъск. Започват да разбират, че избирайки да ги управлява човек, нарушавал законите, не могат да очакват да не го направи отново. Изглежда правото трябва да реши - ако междувременно Мъск не се захване с американската правосъдна система.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: