Сравниха механичните сърдечни клапи с биологичните - природата изгуби съревнованието

Сравниха механичните сърдечни клапи с биологичните - природата изгуби съревнованието

Пациентите с механична клапа са с по-добра дългосрочна преживяемост

Оказва се, че механичните сърдечни клапи осигуряват по-добра преживяемост от биологичните. 

Ново проучване, извършено от екип на Университета в Бристол установи, че хора на възраст между 50 и 70 години, които са получили механична подмяна на сърдечна клапа, живеят по-дълго от тези, на които са поставени биологични клапи. 

В изследването, публикувано в European Journal of CardioThoracic Surgery, са  проследени повече от 1700 пациенти, лекувани в бристолския Институт за сърцето в периода между 1996 и 2023 г.

Въпреки че и двата типа клапани са показали сходни краткосрочни резултати, механичните клапани са осигурили по-добри показатели на преживяемост в течение на 13 години след операцията. Това е в сила особено за по-малките клапани, които обикновено се използват при жени.

Понастоящем механичните клапани се препоръчват за пациенти на възраст под 50 години, а биологичните клапани, направени от животински тъкани, се предпочитат за пациенти на възраст над 65 години. Проучването обаче показва, че механичните клапани могат да бъдат полезни за повечето хора във възрастовата група 50-70 години, независимо от необходимостта за пожизнено пиремане на лекарства за разреждане на кръвта.

* Материалите от новинарски характер не заменят прегледите и назначаването на терапия от лекар. Консултирайте се със специалист, преди да вземете решение.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: