Днес балтийските държави се разделят с руската електроенергийна мрежа

Днес балтийските държави се разделят с руската електроенергийна мрежа Снимка: news.err.ee

Повече от 30 години след като се отделиха от орбитата на Москва, трите нации официално се отзазват и от руското електричество

От годините след Втората световна война с Русия ги свързва т. нар. „решетка Brell” - Беларус, Русия, Естония, Латвия, Литва. Това елекрозахранване се контролира почти изцяло от Москва и отдавна е уязвим елемент за бившите съветски републики, които сега членуват в НАТО, отбелязва ВВС.

След като днес сутринта връзките с Brell бяха прекъснати, трите страни вече са в „изолиран режим”, т.е., елекроснабдяването им се захранва изцяло със собствени ресурси. Утре електропреносните им мрежи ще се интегрират с европейското електроснабдяване през Полша. 

Жителите на трите страни са предупредени да заредят устройствата си, да се запасят с храна и вода като при обявено лошо време и да не използват асансьори. Някои светофари няма да работят. Утре на официална церемония в Рига, столицата на Латвия,  гигантски часовник ще отброи последните секунди на прехода.

„Лишаваме Русия от възможността да използва електрическата система като инструмент за геополитическо изнудване“, каза пред AFP министърът на енергетиката на Литва Зигимантас Вайчунас.

След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. в енергетиката на балтийските страни се случиха поредица инциденти, в това число прекъсване на най-малко 11 кабела в Балтийско море само през последните 18 месеца, Авариите породиха съмнения за саботажни действия от страна на Москва, раздразнена че балтийските страни отхвърлят енергийната си зависимост.

НАТО не обвини Русия, но стартира нова патрулна мисия в региона, наречена Baltic Sentry. Кремъл не коментира повредите.

„Не можем да изключим някакъв вид провокация. Ето защо латвийските и чуждестранните органи за сигурност са в повишена готовност“, казва президентът на Латвия Едгарс Ринкевичс.

Премиеръг на Латвия Евика Силина допълва: „Ясно е, че има рискове, ние го разбираме много добре. Но рисковете са идентифицирани и имаме план за действие в извънредни ситуации”.

Според ръководителя на Центъра за киберсигурност на Естония Герт Ауваарт, след нахлуването на Русия в Украйна, кибератаките срещу Естония са се увеличили, включително с целенасочени хакове срещу правителствени агенции. Според него Русия може да се опита да използва периода на прехода, за да създаде несигурност, но благодарение на международното сътрудничество, „Естония е добре подготвена дори за най-лошите сценарии“. 

Трите страни са разработили и система за наблюдение и париране на възможна дезинформационна кампания. Необходимостта от такава мярка се потвърди след август 2024 г., когато страните уведомиха Русия за решението си да се оттеглят от Brell. Веднага след това социалните медии бяха залети със „загрижени” предупреждения към Литва, Латвия и Естония, че ако напуснат общата енергийна мрежа, жителите им трябва да се подготвят за чести периоди без ток, както и за скок на цените на електроенергията, което разбира се, няма да се случи.

Говорител от Центъра за върхови постижения в енергийната сигурност на НАТО каза пред BBC News, че през последните месеци често са провеждани аварийни тестове във връзка с подготовката за потенциални целеви атаки срещу европейската енергийна система.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: