Цената на руския петрол падна под $ 60 за барел след „прощалните” санкции на Джо Байдън

Цената на руския петрол падна под $ 60 за барел след „прощалните” санкции на Джо Байдън Снимка: minneapolisfed.org

Бившият американски президент подписа най-тежките досега ограничения спрямо руската петролна промишленост, които Тръмп се опитва да смекчи

Междувременно отстъпката за суровия петрол Urals нарасна до почти $ 16 за барел – най-голямата от май 2024 г. По този начин цената на Urals падна под $ 60 долара за барел, съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни на Argus Media, която следи цените за товарене и доставка в пристанищата. 

Приходите от петрол са в основата на руския бюджет за 2025 г., формиран на базата на прогнозната цена на руското министерство на икономиката от $ 69,7 за барел (след $ 70 през 2024 г.). Тази прогноза обаче „се разби” в санкциите, наложени от САЩ на 10 януари срещу повече от 180 танкера, десетки петролни търговски и застрахователни компании, както и две производствени компании - "Газпром нефт" и "Сургутнефтегаз".

Така на котва останаха много кораби, които доставяха руски петрол от Арктика и Далечния изток. Това от своя страна доведе до скок на разходите за превоз в пъти, тъй като Русия не разполага с достатъчно кораби извън „черния списък”. 

Ситуацията е осуетила мартенските доставки на руски петрол за Азия, съобщи Reuters, позовавайки се на информация от търговци и данни за движението на кораби. Спадът на доставките за Индия може да достигне 500 000 барела на ден, т.е., една трета от руския петролен внос в страната. Според Alfa Bank, за производителите на петрол това представлява загуба на до 800 000 барела на ден, или около една четвърт от износа на петрол по море.

Новата администрация на Белия дом няма законно основание да отмени тези санкции, но новият главен прокурор Пам Бонди разпореди на американското правосъдно министерство друг ход – да разпусне работната група KleptoCapture, която издирваше активи на руски бизнесмени, близки до Кремъл, следеше за спазването на санкциите и блокираше дейности на „корумпираните руски олигарси”. 

В разпореждането на Бонди се казва, че ресурсите на KleptoCapture ще бъдат пренасочени към борбата с наркокартелите и международната престъпност, което документът формулира като фундаментална промяна в мисленето и подхода“.

Според уебсайта на Министерството на правосъдието на САЩ към февруари 2024 г. KleptoCapture е иззела, конфискувала и ограничила достъпа до активи на руски бизнесмени на стойност почти $ 700 милиона и е повдигнала обвинения срещу най-малко 70 лица за нарушаване на санкциите и експортния контрол срещу Русия.

Кремъл нарече конфискацията "кражба" и през април 2023 г. прие закон за реципрочни действия, за да компенсира на щетите. От своя страна новата администрация в Белия дом е дотолкова обсебена от идеята "да отмени" всичко, предприето от предходното правителство, че изглежда няма да се спре, дори това да е в услуга на други държави.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: