От победата на Тръмп акциите на Tesla са скочили с $ 500 милиарда

От победата на Тръмп акциите на Tesla са скочили с $ 500 милиарда Снимка: fortune.com

Цифрата надхвърля икономиките на 160 държави, докато инвеститорите в Tesla се кълнат в политическата прозорливост на Мъск, която им гарантира, че ще направят състояние

В същото време финансовите отчети на други големи американски компании са разочароващи, пред вид новата митническа политика и очакваните нови регулаторни мерки в американската индустрия, припомня Euronews. Но Tesla изглежда ще излезе „суха от водата”, смятат анализатори, предричайки „златна епоха” за компанията и собственика ѝ Илон Мъск. 

За сериозните борсови играчи инвестирането в Tesla отдавна е хазарт, но последният технически залог на Мъск - роботизирането на електромобилите Tesla – изглежда особено рискован. По план автономните коли на марката трябва да излязат на пазара до края на следващата година. 

Мнозина обаче смятат, че този срок ще се съкрати, след като Мъск влезе в администрацията на Белия дом като ръководител на новия отдел за правителствена ефективност. От кабинета на Тръмп вече заявиха, че ще опростят регулациите в автомобилния сектор и ще въведат единни правила за всички щати по отношение на самоуправляващите се превозни средстства – препятствие, което досега Мъск преодоляваше щат по щат. 

Все пак митническата политика на Тръмп (ако се изпълни), няма как да не засегне и Tesla, тъй като компанията доставя части за производството си от цял свят. Не е в полза на Tesla и обещанието на Тръмп да премахне федералните данъчни отстъпки при покупката на електрическо превозно средство. 

Освен това не е ясно дали новата администрация в Белия дом ще спре разследванията срещу Tesla и технологията ѝ Full Self-Driving (пълно самоуправление). Критици на Мъск смятат, че наименованието е подвеждащо, тъй като игнорира необходимостта от възможност за човешка намеса. 

През октомври Националната администрация за безопасност на движението стартира поредно проучване на технологията, след доклади за катастрофи в условия на ниска видимост, включително една, при която загина пешеходец.

Но въпреки това акциите на Tesla се покачиха – пренебрегвайки неблагоприятния отчет на приходи, печалби и други ключови финансови показатели, плюс обявения спад в продажбите при растящия пазарен дял на конкуренти като BMW, Volkswagen и китайския BYD. 

„Неща, които биха навредили на други производители на автомобили, изглежда не оказват влияние върху Tesla“, недоумяват авторитетни анализатори в сектора. Освен бизнеса, акционерите на Tesla очевидно следят и самия изпълнителен директор на компанията, което в последните месеци означава, че отчитат набега на Мъск в политиката – и не само в САЩ.

В Европа, основен пазар за неговите автомобили, политическите изявления на Мъск в подкрепа на крайнодесни формации предизвикаха вълна от гняв и отхвърляне на Tesla – при все, че Мъск очаква ЕС да одобри използването на самоуправляващи се електромобили в Европа. И ако това не се случи и инвеститорите загубят вяра в Мъск, Tesla е изправена пред дълъг път надолу.

Но за момента общата пазарна стойност на Tesla е около $ 1,3 трилиона, т.е., повече от общата стойност на General Motors, BMW, Ford, Ferrari, Porsche и дузина други топ производители на автомобили, взети заедно. Но в Х Мъск разкри по-големи амбиции: „Виждам път Tesla да стане най-ценната компания в света“. Това би означавало от седмото си място в S&P 500 Tesla да надмине Microsoft, Apple и Nvidia.

Според мнозина анализатори, с подкрепата си за Тръмп Мъск е направил „залога на столетието” на стойност половин трилион долара – въпреки някои примери от историята за мрачната съдба на индустрии, обвързали се с политиката.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: