Новите мита на Тръмп срещу Канада разпалват не само търговска война

Новите мита на Тръмп срещу Канада разпалват не само търговска война Снимка: canadianmanufacturing.com

Социалните медии са пълни с постове на американски граждани, призоваващи канадците „да останем приятели”, докато феновете на хокеен мач от Националната хокейна лига освиркаха американския химн

Ситуацията се повтори и на мач на Националната баскетболна асоциация между „Торонто Раптърс” и „Лос Анджелис Клипърс”, като публиката заглуши цялото изпълнение на 15-годишна певица, изпълняваща химна на САЩ.

Инцидентите, неприсъщи за обикновено дисциплинираните канадски фенове, са ясен знак за дълбокото безпокойство на канадците от хода на Тръмп да удари най-близкия си съюзник с мита, които заплашват да предизвикат безпрецедентна търговска война на северноамериканския континент.

Новата митническа ставка от 25%, която Тръмп наложи върху целия канадски внос в САЩ, влиза в сила от утре, съпровождана от удвоените призиви на Тръмп Канада да стане 51-ви американски щат – и тази позиция вече не се приема като шега. С претенциите си към Гренландия и Панама, Тръмп очевидно е поблазнен от идеята да ръководи супердържава

Въпреки че с увеличените мите икономистити прогнозират и по-високи разходи за американците – от цените на газа до хранителните стоки, Канада е по-потърпевша в случая, като прогнозите стигат до икономическа рецесия и спад на работните места със 7%. 

Гневът на канадците расте - а с него и желанието за отпор, подкрепено и от политическите лидери в 40-милионната страна. „Сега е моментът да изберем Канада”, призова в обръщението си към нацията премиерът Джъстин Трюдо, акцентирайки върху идеята да се купуват предимно канадски стоки

Канадците изглежда подкрепят призива за солидарност. В социалните медии се разпространяват указания как да се избягват продукти, произведени в САЩ, а местни магазини вече маркират канадските стоки с нови етикети. Много канадци пишат, че отлагат пътуване до САЩ, включително по медицински причини, но не им е чужда и идеята изобщо да не посещават съседната страна. В най-населената канадска провинция Онтарио от утре няма да се предлага американски алкохол.

Същевременно Канада ще наложи „отмъстителни” мита на американските стоки, включително зеленчуци, храни, портокалов сок от Флорида, дрехи, спортно оборудване, козметика и други. Трюдо отбеляза и още „опции за отмъщение”, предвид че САЩ внасят по-голямата част от петрола си от Канада. 

Като цяло ходът на Тръмп да качи митата за най-близкия съсед и съюзник на САЩ, озадачи канадците, разклащайки чувството им за сигурност. „Това е шок. Навлизаме в свят, в който фундаменталният въпрос за външната политика на всяка страна става дали можем да се доверим на САЩ“, каза пред BBC Майкъл Игнатиеф, бивш лидер на Либералната партия на Канада. 

Според опозиционната консервативна партия, новите мита са „мащабни, несправедливи и неоправдани“ към една не само съседна, но и приятелска страна, воювала рамо до рамо с американците в редица военни конфликти. Това накара и премиерът Трюдо да постави пред канадската общественост въпроса защо САЩ се насочват най-напред към Канада, вместо да търсят "по-предизвикателни части" на света. Трюдо се обърна и към американците, припомняйки: „Воювали сме се и сме умирали заедно с вас“.

Политически анализатори определят хода на Тръмп като „земетресение в отношенията между Канада и САЩ" и дестабилизация на десетилетия партньорство. Американският президент обаче твърди, че налага новите мита в отговор на мигрантските потоци и нелегалния приток на фентанил от Канада и Мексико. Според изявленията на Тръмп, новите мита ще действат "докато кризата бъде облекчена". Канадското правителство обаче казва, че по-малко от 1% от нелегалните мигранти и също толкова фентанил влизат в САЩ от Канада. 

Но Тръмп не крие, че очаква и добри приходи от по-високите мита, подчертавайки и недоволството си от търговския дефицит между двете страни. В неделя той написа в Truth Social, че САЩ не се нуждаят от канадски продукти, както и от „стотиците милиарди долари”, с които САЩ „субсидират” Канада. „Без тази масивна субсидия Канада престава да съществува като жизнеспособна страна“, смята Тръмп и повтори, че Канада трябва да стане щат на САЩ, заплашвайки с още по-строги мерки, ако Торонто реши „да отмъсти”.

Трюдо също беше ясен: „Предпочитаме да решаваме нашите спорове с дипломация. Но ние сме готови да се бием, когато е необходимо, дори в скъпо струваща битка с неясен край”. Така че Тръмп „прави Америка отново велика” като отблъсква най-близките партньори на САЩ и внася в процъфтяващи международни отношения термини като „отмъщение”.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: