Илон Мъск вече може да се разпорежда с държавните пари на САЩ
- Акценти
- Текст:
Това съобщава New York Times (NYT), цитирайки пет източника, запознати с въпроса. Изданието отбелязва, че служителите на DOGE, т.е., екипът на Мъск, вече имат в ръцете си мощен инструмент за наблюдение, а и за ограничаване на държавните разходи. Това на практика означава, че по нареждане на милиардера, ще могат да се блокират средства, които Американският конгрес отпуска за определени цели.
Опитен финансист от Министерството на финансите, който се е противопоставил на правомощията, предоставени щедро на DOGE и Мъск, първо е изпратен в отпуска, а на 31 януари внезапно е пенсиониран. Междувременно, служителите в DOGE са получили статут на служители на Министерството на финансите, преминали са необходимите проверки и им е бил предоставен и достъп до данните, съхранявани във ведомството.
Тези огромни пълномощия са критикувани и от сенатор Рон Уайдън. В писмо до министъра на финансите той пише: „Всяка политически мотивирана намеса в платежната система рискува да причини сериозна вреда на страната и икономиката ни“.
Особено смущаващ според Уайдън е фактът, че като бизнесмен с огромни инвестиции в най-широк кръг сектори, достъпът на Мъск до федералната разплащателна система крие реален риск от конфликт на интереси – в т.ч. „облаги за социално осигуряване и Medicare, грантове, плащания към държавни изпълнители, включително конкуренти на Мъск”.
През фискалната 2023 година през платежната система на Министерството на финансите на САЩ са минали разплащания на стойност над $ 5 трилиона. Достъпът до системата винаги е бил строго класифициран, тъй като там се съхраняват личните данни на милиони американци, ползващи социални осигуровки, данъчни облекчения и други плащания.
Макар и с ранг на министрество, DOGE на този етап не е държавна структура, а по-скоро консултантска група в рамките на президентската администрация и достъпът на Мъск и екипа му до паричната система на Министерството на финансите с право тревожи американците.
Тревожи се и „колегата” му милиардер Бил Гейтс. Свидетел на очевидната трансформацията на милиардерите във властници, създателят на Мicrosoft вижда риска: „Като милиардер хората ви дават огромни правомощия. И тъй като сте успели в една сфера, си мислят, че сте добър в много неща, в които всъщност не сте добър“.
Макар разбира се, да не цитира името на Илон Мъск, Бил Гейтс отчита, че ако някога е бил обект на масов негативизъм от страна на американските граждани, днес далеч не е в „първата десятка”. Общественото недоверие към собственика на SpaceX расте, няколко съдебни дела оспорват създаването на DOGE, а продажбите на електромобилите Teslа продължават да падат.
Нещо повече – мнозина, които вече притежават електрическите возила с марката Teslа, се опитват да ги продадат, а един от тях дори е развил малък бизнес – произвежда стикери, с надписа „Купих тази кола преди Илон Мъск да откачи” (I bought this car before Elon Musk went crazy).
Още по темата във
facebook