Кои професии ще се търсят най-много през следващите пет години
- Актуално
- Текст:
Зад тези тенденции доклад на Световния икономически форум (WEF) вижда процеси като технологичните промени, зеления преход, демографските колебания, икономическата несигурност и геоикономическото фрагментиране на света.
Според анкета, проведена сред повече от 1000 глобални работодатели, най-бързо се развиват работните позиции в областта на технологиите, включително изкуствения интелект (ИИ), роботиката и цифровите услуги. До 2030 г. търсенето на специалисти по големи данни ще се увеличи със 113%. С 93% повече ще бъдат работните места за инженери по финансовите технологии, а търсенето на специалисти по ИИ и машинно обучение ще нарасне с 82%.
С около 50% повече ще се търсят разработчици на софтуер и приложения и специалисти по управление на сигурността, съхранение на данни, елекрически и автономни превозни средства. Със средно 40% ще нарасне търсенето на дизайнери в сферата на UI и UX (потребителското изживяване), шофьори на леки камиони в сектора на доставките, специалисти по интернет на нещата (IoT), анализатори на данни и учени.
Интересни са процесите в селското стопанство, което през следващите пет години ще изгуби 14.1 милиона работни места, но ще се разкрие 35 милиона нови работни позиции, изискващи актуално ниво на уменията. Което означава 45% ръст на търсенето на работна ръка в селското стопанство.
Доставките са друга бързо развиваща се индустрия, която до 2030 г. ще разкрие 9.8 милиона работни места за шофьори на леки камиони и 4.1 милиона работни места за водачи на леки автомобили, микробуси и мотоциклети.
На трета позиция в тази възходяща тенденция застават разработчиците на софтуер и приложения, където се очакват 6.7 милиона нови работни места. Хранителната промишленост ще предложи на пазара на труда 4.3 милиона нови работни позиции, докато обслужването в сектора на храненето ще прибави още 2.8 милиона.
Други сектори, в които търсенето расте, са медицинските сестри (окоро 3.5 милиона нови работни места), помощниците за гледане на деца, включително в детски заведения, и хората, предлагащи медицински грижи. Ще се търсят и продавачи, с уговорката, че владеят нови специфични умения, най-вече в електронната търговия. И накрая, висшето образование ще се нуждае от нови 1.9 милиона преподаватели, средното – от 1.6 милиона.
Обратната тенденция – на по-малко работни места като цяло ще засегне чиновниците в различните индустрии. С около 30% (плюс – минус) ще намалеят работните места за пощенски служители, банкови касиери и сходни чиновнически служби.
Автоматизацията и цифровизацията ще намалят силно търсенето и на служителите по въвеждане на данни, касиери, продавачи на билети, административни асистенти и секретари, работници в печата и свързаните професии, служителите в счетоводството и ТРЗ, домакините и отговорниците по материалната база в предприятията, продавачите „от врата на врата” и уличните търговци.
Макар и с малка загуба, в списъка на намаляващите работни места попадат и графичните дизайнери – сектор, в който все повече доминира използването на инструменти с ИИ.
И на последно място, но не и по значение, застава факторът актуализиране на уменията и усъвършенстване на работната ръка. Анализаторите на WEF смятат, че до 2030 г. 39% от сегашните умения във всички сектори на работната сила ще се окажат остарели, така че задължително ще трябва да претърпят трансформация.
Още по темата във
facebook