Мексико се подготвя да посрещне депортираните от САЩ

Мексико се подготвя да посрещне депортираните от САЩ Снимка: americasvoice.org

От своя страна американският бизнес очаква тежък недостиг на работна ръка

На бивши панаирни площадки в мексиканския граничен град Сиудад Хуарес, в сянката на огромен олтар, построен за литургията на папа Франциск през 2016 г., мексиканското правителство се подготвя да посрещне хиляди мексиканци, които се очаква да пристигнат от Съединените щати през следващите седмици, пише ВВС. Издигната е огромна метална конструкция, върху която мъже с ботуши и предпазни каски разпъват дебел бял брезент, изграждайки елементарен подслон за хиляди жени и мъже също като тях.

Освен първоначален покрив над главите, депортираните ще получат храна и медицински грижи. Ще им бъде оказана и административна подкрепа за получаване на мексикански документи за самоличност в рамките на програма, която администрацията на президента Клаудия Шейнбаум нарича „Мексико ви прегръща“.

„Мексико ще направи всичко необходимо, за да се погрижи за своите сънародници и ще отдели каквото е необходимо, за да приеме тези, които са репатрирани“, каза мексиканският вътрешен министър Роса Исела Родригес в деня, в който Доналд Тръмп встъпи в длъжност като президент на САЩ.

Хуарес е едно от осемте гранични места по 3000-километровата граница, които Мексико подготвя за очаквания наплив депортирани. Въпреки предложенията на президента Клаудия Шейнбаум за съвместни програми за овладяване на миграцията, Тръмп е нетърпелив да изпълни предизборните си обещания и да реши проблема с имиграцията – законна или не

Така САЩ ще напуснат общи, строителни и селскостопански работници, домашни помощници, детегледачки, персонал, обслужващ възрастни и болни хора, както в домашни условия, така и в здравни и социални заведения, кухненски работници, включително в гъстата мрежа ресторанти за мексиканска храна, занаятчии, предлагащи ежедневни услуги в малкия бизнес и редица други.

В стила си на вкус към „най-големи” решения, Тръмп обеща „най-голямото депортиране”, което обаче може да доведе и до най-голямата дупка в работната сила на САЩ, предричат бизнес-анализатори. Редица сектори на американската икономика, особено производството и услугите, ще останат без работна ръка за работни места, които от десетилетия са крайно неатрактивни за американските граждани.

Според икономически анализ на организацията America’s Voice, депортирането на имигрантите ще навреди „на всеки американец”, довеждайки до рязка инфлация, увеличаване на дефицитите, намаляване на данъчните приходи, спад в потребителското търсене, хаос в множество индустрии, свиване на БВП, колапс в заетостта и още редица основни и ежедневни проблеми.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: