Путин е загрижен за руската икономика, Тръмп настоява за сделка с Украйна
- Свят
- Текст:
Движена от износа на петрол, газ и минерали, икономиката на Русия нарасна стабилно през последните две години, въпреки множеството санкции, наложени заради нахлуването й в Украйна през 2022 г.
Но икономическата ситуация през последните месеци се обтегна заради недостига на ръботна ръка и високите лихвени проценти, които трябваше да балансират инфлацията, препускаща нагоре заради рекордните военни разходи. Така че, в средите на руския политически и бизнес елит все по-често се говори за предпочитаното решение - край на войната чрез преговори.
От друга страна президентът Тръмп обеща бързо да разреши украинския конфликт, най-големият в Европа след Втората световна война. Тази седмица той каза, че за Русия това може да стане по лесния, или по трудния начин и обеща на руската икономика „големи проблеми”, включително нови санкции и митнически тарифи, ако Путин отхвърли дипломатическо решение.
Според източник на Reuters, до момента Кремъл не е получил конкретни предложения за преговори, но във високите финансови среди се налага мнението, че Русия е заинтересована от край на войната.
По-рано Reuters съобщи, че Путин е готов да обсъди с Тръмп варианти за спиране на огъня, но постави условия: Русия да задържи териториалните си завоевания в Украйна и Киев да се откаже от членство в НАТО.
От своя страна, в интервю малко преди да се върне в Белия дом, Тръмп посочи, че и Русия, и Украйна ще трябва да се разделят с някои от претенциите си.
От Белия дом потвърдиха, че Тръмп "се фокусира върху прекратяването на тази брутална война", макар вече да не се хвали, че ще я спре за един ден. Въпреки че се зае да отмени политиката на Джо Байдън, Тръмп получи от предшественика си добра основа за преговори с Русия – в последните дни на мандата си Байдън наложи най-широкия пакет санкции досега, атакуващи руските приходи от петрол и газ. Политически анализатори нарекоха хода му „нов етап” в отношенията с Москва и „сериозен лост” за икономически натиск срещу Кремъл в ръцете на Тръмп.
Разбира се, Путин често повтаря, че Русия може да се бори толкова дълго, колкото е необходимо и че никога няма да се преклони пред друга сила, поставяйки над всичко националните си интереси. Но в традиционното си интервю на 19 декември 2024 г., руският президент призна: „Има някои проблеми - инфлацията, известно прегряване на икономиката, но правителството и централната банка вече имат задачата да намалят темпото“.
Тази година Русия увеличи средствата за отбрана до постсъветския им връх от 6,3% от БВП, т.е., една трета от бюджетните разходи. И след като вече контролира близо една пета от територията на Украйна и заграби фундаментални икономически структури в страната, Путин неколкократно споменава, че неговата „специална военна операция” е постигнала целите си.
Заедно с това, той изостря отношението си към бизнес-среди – включително някои от най-влиятелните, които изразяват по-открито настроенията си за край на войната. След среща с руски бизнес лидери в края на миналата година независими медии отбелязваха очевидното разочарование на руския президент от дискусиите за икономиката.
Изглежда, че Путин, който иска да излезе от конфликта като победител, но и да запази властта си, вече макар и въздържано отгръща страницата към преговори за Украйна – факт, който усилено се коментира сред световния политически елит. За „не-елита” на Русия, Украйна, а вече и на Северна Корея, остава ролята на пушечно месо.
Още по темата във
facebook