Две напред, една назад: тангото Brexit продължава
- Актуално
- Текст:
Като търговски представител на ЕС и водещ преговорите с Великобритания, в интервю за ВВС Марош Шефчович казва, че в тандема ЕС/Обединено кралство „бихме могли да обмислим общоевропейска митническа зона”
Шефчович се позова на идеята Обединеното кралство да се присъедини към Пан-Евро-Средиземноморската конвенция (PEM) - общи правила, които позволяват части, съставки и материали за производствени вериги да се доставят от десетки страни в Европа и Северна Африка при условията на безмитна търговия.
Според някои британски компании принадлежността към PEM може да помогне на Обединеното кралство да се присъедини отново към сложни вериги за доставки, които бяха засегнати от митнически препятствия след Brexit.
Говорейки на Световния икономически форум в Давос, Марош Шефчович каза, че идеята все още не е "точно формулирана" от Лондон, макар че "топката е в полето на Обединеното кралство". Според източник на ВВС, британското правителство е започнало консултации с бизнеса за целесъобразността от членство в PEM, с оглед по-малко бюрокрация и по-свободна търговия.
Към преразглеждане може да се насочи и друг сектор - износът на храни и селскостопански продукти от Обединеното кралство, който също би се възползвал ако „имаме едни и същи правила и ги надграждаме едновременно – един вид, динамично привеждане в съответствие“, според Марош Шефчович.
Освен това на форума в Давос той спомена като обект на евентуално преразглеждане и Сделката за рибарството между ЕС и Обединеното кралство, която следващата година изтича и е много важна и за двете страни.
В посока смекчаване на бюрокрацията е и предложението на Европейската комисия за възраждане на схемата „Младежка мобилност” на реципрочен принцип - граждани на ЕС от 18 до 30 годишна възраст да пътуват, работят и учат в Обединеното кралство за определен период при реципрочна квота британски младежи.
И консерватори, и лейбъристи (тогава в опозиция) след Brexit заявиха, че свободното движение в рамките на ЕС приключва, но вероятно не без основания Марош Шефчович каза пред ВВС, че се надява схемата „да изгради мостове за бъдещето на Европейския съюз и Обединеното кралство“. По мнението му, отношенията между ЕС и Острова „определено” са на по-добро място. Има разбира се, британски политици, включително министри в правителството, което отхвърлят възможностите за сближаване.
Още по темата във
facebook