В кои европейски страни замърсяването на въздуха е най-опасно?

В кои европейски страни замърсяването на въздуха е най-опасно? Снимка: pixnio.com

Смъртността от замърсяване на въздуха в страните от ЕС е намаляла. Най-високи показетили на смъртност са регистрирани в България, Полша и Унгария.

През 2022 г. замърсяването на въздуха отне живота на 357 000 души в Европейския съюз, съобщава Eutonews.

Повечето смъртни случаи са причинени от излагане на фини прахови частици (РМ2,5), т.е. прах, дим и отработени газове, както и азотен диоксид, произведен при изгаряне на гориво и озон, който се намира в смога.

Замърсяването на въздуха е свързано с редица здравословни проблеми, включително сърдечно-съдови и респираторни заболявания, инсулт, диабет, рак на белия дроб.

То е особено опасен за възрастните хора, децата и хората с вече съществуващи заболявания.

През 2021 г. в Северна Македония бяха регистрирани най-лошите показатели на смъртност в Европа - 255 преждевременни смъртни случая от въздействието на фини прахови частици на всеки 100 хиляди души. Следват Сърбия, с нива на смъртност 217 и Черна Гора - 174.

През 2024 г. най-лошият показател за смъртност в ЕС е отчетен в България - 158 преждевременни смъртни случая на 100 хиляди души, следвана от Полша (125) и Унгария (107).

                      Смъртност от въздействието на РМ2,5 в различни страни в Европа

Въпреки че смъртните случаи, свързани с емисиите от РМ2,5, са намалели с 45% от 2005 до 2022 г., Европейската Агенция за опазване на околната среда (ЕЕА) предупреждава, че замърсяването на въздуха си остава "най-сериозната екологична заплаха" за здравето на жителите на континента.

ЕЕА също така предупреди, че замърсяването на въздуха нанася щети на европейската икономика, чрез увеличаване на разходите за здравеопазване, намаляване на продължителността на живота и понижаване на производителността на труда.

Замърсяването на въздуха също така се отразява негативно на околната среда, включително на качеството на водата и почвата.

Миналата година ЕС въведе по-строги ограничения за емисиите на замърсители. Директивата за качеството на атмосферния въздух доближава европейските норми до строгите прагове, препоръчани от Световната здравна организация.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: