Борсовите тенденции пред мандата на Тръмп

Борсовите тенденции пред мандата на Тръмп Снимка: corporatefinanceinstitute.com

В седмицата, когато новият американски президент встъпва в длъжност, политическите му послания ще дадат тон на пазарните тенденции

Разбира се, настроенията на инвеститорите ще следват и други ключови икономически данни от големите икономики, както и отчетите за печалбите на големите корпорации, отбелязва  Euronews. Охлаждащата се инфлация и положителни данни за китайската икономика оформиха края на миналата седмица, докато през новата тон ще дават решенията и изявленията на президента Тръмп. 

Инвеститорите ще наблюдават внимателно първоначалните му политически действия. Прогнозите за намаляване на данъците, новите митнически тарифи и други мерки като цяло характеризират нов период на силен щатски долар, растяща доходоносност на държавните облигации и бичи пазари на акции. Ключовите бизнес-фактори ще се движат основно от данните за производството и услугите в големите икономики.

В Европа, и по-специално в Германия и Франция, и двата сектора отбелязаха свиване през деември, макар че януарските тенденции предполагат леко подобрение. В Обединеното кралство производството се свива за трети пореен месец, докато сферата на услугите 14 месеца се крепи на сравнително едно и също равнище. 

Въпреки че е малко вероятно тези данни да предизвикат значителни движения на пазара, продължаващата слаба бизнес активност може да засили траекториите на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Bank of England (BOE) за намаляване на лихвените проценти.

В САЩ сезонът на печалбите ще остане ключов двигател на пазарните настроения основно в областта на услугите, както сочат резултатите на Netflix например, след като през 2024 г. цената на акциите на гигантската платформа за стрийминг услуги скочи с 90%, макар че в началото на 2025 г. леко се понижи. 

Като цяло, секторът на услугите вече осем месеца бележи експанзивен растеж, докато показателите за производството показват свиване за шести пореден месец

В Азиатско-Тихоокеанския регион се очаква стабилна японска йена, след като Банката на Япония (BOJ) ще повиши лихвения си процент с 25 базисни пункта до 0,5%, както намекнаха миналата седмица от ръководството ѝ. 

Тази седмица и Китайската народна банка (PBOC) ще вземе решение за едногодишните и петгодишните си основни лихвени проценти, като вече трети месец пазарите масово не очакват промени. През 2024 г. китайската икономика отбеляза 5% растеж и дори 5.4% за последното тримесечие. Анализатори прогнозират за 2025 г. парични и фискални политики, които ще продължат  да стимулират китайските фондови пазари.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: