Върховният съд на САЩ потвърди забраната на TikTok

Върховният съд на САЩ потвърди забраната на TikTok Снимка: cato.org

За да продължи да работи в САЩ, ByteDance - китайският собственик на платформата трябва да продаде американската ѝ версия на „неутрална страна”

Ето как се стигна до това. Заради съмнения, че TikTok използва неправомерно данни на американските си потребители, на 24 април миналата година САЩ приеха закон за забрана на платформата, освен ако не бъде продадена на неутрален оператор, т.е., ако не е китайска собственост

ByteDance заведе дело с искане за отмяна на закона, но ходът не успя и компанията на свой ред беше обвинена в съда, че чрез TikTok, събира данни на непълнолетни и блокира опити на родители да изтрият акаунтите им.

ByteDance отново протестира, но съдът отхвърли довода им, че забраната нарушава свободата на словото и Първата поправка на амеиканската конституция, и след последно изслушване на защитата на 10 януари, вчера Върховният съд на САЩ потвърди целесъобразността на закона.

В аргументите си висшата съдебна инстанция на САЩ посочва, че въпреки популярността на TikTok, използван от над 170 милиона американци, „продажбата е необходима, за да отговори на добре подкрепените опасения за националната сигурност”свързани с практиките на TikTok да събира данни и връзките на платформата с чуждестранен субект.

ByteDance обеща да не продава TikTok и заяви, че в неделя ще спре приложението в САЩ, освен ако няма отсрочка. Надеждата е в по-топлото отношение на встъпващия в длъжност американски президент, макар че в Truth Social вчера Тръмп написа: „Решението на Върховния съд беше очаквано и всички трябва да го спазват. Ще взема решение за TikTok в не много далечно бъдеще, след като прегледам ситуацията. Очаквайте!“

Това е нова позиция за Тръмп, който през първия си мандат също планираше забрана на TikTok, със същите аргументи, заради които и демократи, и републиканци подкрепиха закона за забрана на платформата. През декември обаче Тръмп каза, че има „топло място“ за приложението, тъй като е привлякло младите избиратели да подкрепят втория му мандат. Той разкри също, че е разговарял с президента на Китай Си Дзинпин и наред с други въпроси.е обсъдил и TikTok. 

Изпълнителният директор на TikTok Шу Цзи Чеу, който вероятно ще присъства на инагурацията на Тръмп, веднага откликна: Благодарни сме и се радваме на подкрепата на президента Тръмп, който наистина разбира TikTok“.

Решението на Върховния съд означава, че ByteDance трябва да намери одобрен купувач за американската версия на TikTok или да изключи приложението в САЩ, а Apple и Google ще трябва да спрат да го предлагат или да предоставят актуализации. 

Наред с разочарованите потребители, забраната на TikTok лишава от работа и доходи многобройна армия инфлуенсъри с милиони последователи. Сбогувайки се с TikTok със сълзи в очите (както показва ВВС), много от тях казват, че обмислят да преминат към друго китайско приложение - RedNote. 

Според висши американски юристи обаче, авторитарни режими не трябва да имат „безпрепятствен достъп до данните на американците”. Решението за забраната на TikTok се подхранва и от закон на Китай от 2017 г., който разпорежда на китайските граждани, живеещи в чужбина, да сътрудничат на разузнавателния апарат на Пекин

Предстои да се види дали и как новият президент ще се отблагодари на платформата за приноса ѝ за неговата популярност. Балансът е сложен – от една страна Тръмп иска да привлича симпатизиранти, но от друга националната сигурност е неоспорим приоритет, включително със задължението да бъде парирана всяка възможност за влияние на други държави. Остава въпросът: TikTok - или политически трик-трак.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: