Питейната вода в ЕС е пълна с микропластмаси под ограничителния размер за изследване
- Актуално
- Текст:
Това увеличава вероятността микропластмасите да преминат в кръвта и органите на хората, посочва изследването, публикувано в списанието PLOS Water. Позовавайки се на заключенията си, научният екип настоява ЕС да актуализира препоръчителните си граници на контрол, тъй като са неадекватни.
Чрез нов метод за откриване на фина микропластмаса, учените са стигнали до изводите си след изследването на 10 различни марки бутилирана вода и един източник на чешмяна вода в Тулуза, Франция.
„Идеята на проучването беше да докаже, че е възможно да се анализира и много фината микропластмаса и да покаже на ЕС, че границата над 20 микрона няма голям смисъл“, казват от научния екип. Учените подчертават, че именно тези фини фрагменти, които са по-опасният риск за здравето на хората, преобладават в изследваните води: 98% от микропластасите в изследваните проби са били под 20 μm и 94% от тях - под 10 μm.
Като цяло, установеното замърсяване в изследваните проби е в диапазона от 19 до 1154 микропластмасови частици на литър, при средни нива от 400 до 440 частици в осем от бутилираните води и в чешмяната проба, докато в две от бутилираните води нивата на замърсяване са драстични.
Друго заключение от проучването сочи, че „бутилираната вода и изследваната чешмяна вода от повърхностни източници” – в случая река Гарона, показват сходни концентрации на замърсяване, докато водата от по-дълбоки подземни източници вероятно няма да бъде толкова замърсена, заради естественото филтриране в почвата.
Изненадващо заключение е, че чешмяната вода от Гарона, която снабдява Тулуза, преминава през 10 етапа на филтриране в пречиствателни станции, което премахва други замърсители, но изглежда е източник на замърсяването с микропластмаси. Резултатите в известна степен реабилитират бутилките от полиетилен терефталат, известен като PEТ, тъй като се оказва, че този материал не е сред най-големите причинители на замърсяването.
Според учените, наличието на микропластмаси в питейната вода е глобален проблем – „не остана място на планетата, което да не е замърсено”, казват от екипа, посочвайки, че въздействието им върху човешкото здраве тепърва започва да се изследва.
Още по темата във
facebook