Птичият грип в САЩ започна да мутира

Птичият грип в САЩ започна да мутира

Но противовирусните лекарства все още действат

Американски учени откриха девет мутации в щам на птичи грип, получен от човек от Тексас, които го правят по-опасен и дори способен да се репликира в мозъка. Въпреки мутациите, съществуващите противовирусни лекарства си остават ефективни, се съобщава на сайта на Texas Biomedical Research Institute.

В изследване, проведено от компанията Texas Biomed, са сравнени щамове на птичия грип, получени от хора и от млекопитаещи говеда в Тексас. Човешкият щам е притежавал мутации, които не са открити в щама на едрия рогат добитък, което позволява да се предположи, че тези изменения са настъпили след заразяването на хора. При мишки човешкият щам причинява по-тежки заболявания и е заеблязан в голямо количество в тъканите на мозъка.

Птичият грип H5N1, който обикновено заразява диви птици и домашни кокошки, започна да засяга и млекщопитаещи животни, включително едър рогат добитък, през 2024 г. Към 2025 г. той се е разпространил в няколко американски щата и е заразил много работници във фермите. В повечето случаи при хората заболяването протича в лека форма, но има опасения, че вирусът може да еволюционира и да се разпространи между хората.

За щастие, изпитанията показват, че одобрените в САЩ противовирусни лекарства все още действат както срещу човешкия щам, така и срещу щама на вируса при едрия рогат добитък.

Сега усилията са насочени към това, да се разбере кои мутации правят вируса по-опасен и как той се разпространява сред различни животни.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: