Байдън предупреди: в САЩ настъпва властта на свръхбогатите

Байдън предупреди: в САЩ настъпва властта на свръхбогатите Снимка: abc7.com

В традиционната прощална реч към американците напускащият президент посочи, че се оформя „олигархия с изключително богатство, власт и влияние, която заплашва цялата ни демокрация, нашите основни права и свободи“

Според 82-годишният Байдън, свръхбогатият „технологично-индустриален комплекс“, може да упражнява безконтролна власт” с „опасни последици”. Очевидно Байдън имаше предвид Илон Мъск, щедър спонсор на Доналд Тръмп, който вече получи място в бъдещото американско правителство, а в последните дни Марк Зукърбърг и Джеф Безос също предприеха опити да затоплят отношенията си с новия американски президент. 

Говорейки от Овалния кабинет, в присъствието на семейството си, Байдън посочи постиженията на своята администрация, споменавайки създаването на работни места, развитието на инфраструктурата и здравеопазването, извеждането на страната от пандемията и превръщането на САЩ в по-безопасна страна. Той обаче допълни, че „ще отнеме време, за да почувстваме пълното въздействие на всичко, което сме направили заедно, но семената са засети и ще растат и цъфтят десетилетия напред“.

В последната си телевизионна реч от Белия дом Байдън припомни още, че мнозина се опитват да омаловажат и дори да спрат борбата с изменението на климата, заради собствените си „интереси, власт и печалби”. Друг проблем, който отиващият си президент не пропусна, беше дезинформацията в социалните медии, която по думите му буквално е затрупала американците. Визирайки Meta, Байдън посочи: „Социалните медии се отказват от проверката на фактите. Истината се задушава от лъжи, изричани за власт и печалба“. 

Байдън пожела успех на администрацията на Доналд Тръмп, но същевременно призова американците „да застанат на стража“ на страната си и да бъдат „пазители на пламъка” във времена, в които „толкова много е заложено на карта”. 

Прощалното му обръщение съвпадна с деня, в който беше обявено споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хамас, постигнато със съвместните усилия на правителствата на Катар, САЩ и Египет. Байдън каза, че тези преговори са били едни от най-тежките в кариерата му и изрази удовлетворението си, че администрацията му е помогнала за осъществяването на сделката. 

Наблюдатели отбелязват, че в прощалното си изявление Байдън повтаря президента Дуайт Айзенхауер, който в своята последна реч през 1961 г. предупреди американците за рисковете от нарастващата мощ на "военно-промишления комплекс" – опасения, които очевидно се оправдаха.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: