Апетитът на Тръмп към Гренандия може да е провокиран от Русия

Апетитът на Тръмп към Гренандия може да е провокиран от Русия Снимка: thebulwark.com

Според датското разузнаване, идеята е подхърлена с фалшиво писмо за спонсорство от 2019 г., адресирано до американския сенатор Том Котън, твърд поддръжник на Тръмп

Именно в този период от първия си мандат Тръмп за първи път лансира идеята, припомня Newsweek. „Много вероятно е писмото да е изфабрикувано и разпространено от руски агенти. Тяхната цел беше да всеят объркване и да провокират конфликт между Дания, САЩ и Гренландия“, посочва изданието, позовавайки се на източници от датското разузнаване.

Според разузнавателните агенции, писмото от октомври 2019 г., имитира дипломатическа кореспонденция с подател външното министерство на Гренландия, като „предлага” на сенатора да лобира за отпускане на средства, с които да се проведе референдум за независимостта на Гренландия от Дания.

След щателно разследване, през 2022 г. датските власти обявиха, че най-вероятно Русия стои зад създаването и разпространението на този документ.

Идеята обаче изглежда е допаднала на сенатор Том Котън, който през август 2019 г. казва в интервю за CNN, че е повдигнал въпроса за придобиването на Гренландия от САЩ в разговор с Доналд Тръмп. Според Котън, диалогът им е бил в контекста на опитите на Китай „да се закрепи в Гренландия: например чрез закупуване на бивша американска военна база или финансиране на изграждането на летище”. 

Според Котън, принадлежността на Гренландия към САЩ ще защити острова от китайци и руснаци. Със същите аргументи, но акцентирайки и на стратегическото значение на острова за защитата на САЩ срещу заплахи от Китай и Русия, новоизбраният американски президент поднови темата. 

Според Bloomberg обаче интересът на Тръмп към Гренландия е продиктуван и от икономически съображения: има данни, че САЩ обмислят инвестиции в добив на природни ресурси в Гренландия. Островът има богати находища на злато, диаманти, уран и редки метали, които имат ключова роля във високотехнологичната електроника. Достъп до тези редки полезни изкопаеми ще позволи на САЩ да намалят доминацията на Китай на световния пазар на ценни суровини. 

Гренландия е територия на Кралство Дания с разширена автономия, включително право на самоуправление във вътрешните работи. На острова действително има силни настроения за независимост, които Тръмп очевидно използва, разгръщайки „приобщаващата” кампания „Да направим Гренландия отново велика”. 

Премиерът на Гренландия Муте Егеде първоначално реагира остро с лаконичния коментар „Гренландия не се продава”, но на 11 януари изрази готовност за разговори с Тръмп. От своя страна датските власти също реагираха остро, но стана ясно, че на 12 януари са изпратили поверителни предложения до новия екип на Белия дом за укрепване сигурността на острова, включително чрез увеличаване на американския военен контингент в Гренландия.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: