Испания обмисля 100% данък за жилища на граждани от страни извън ЕС

Испания обмисля 100% данък за жилища на граждани от страни извън ЕС Снимка: en.vijesti.me

Според министър-председателя Педро Санчес „безпрецедентната мярка“ е отговор на спешната жилищна ситуация в страната

Западът е изправен пред решително предизвикателство: да се превърне в общество, разделено на две класи, богати собственици и бедни наематели“, изтъква мотивите  си испанският премиер. Той съобщи още, че през 2023 г. граждани на страни извън ЕС са закупили 27 000 имота в Испания и беше категоричен, че „в контекста на недостига, в който се намираме, очевидно не можем да позволим това“.

Според Euronews, Санчес не се е задълбочил в подробности за начина, по който ще работи данъкът, нито е обявил график за представянето му в парламента, където предложенията на правителството му често трудно намират подрепа. Акцентът на изявлението му е да се осигури приоритет на испанските граждани при разпределението на „наличните жилища”. От правителство му допълват, че предложението ще бъде финализирано "след внимателно проучване".

Новият модел за данъчно облагане на имотите ще засегне най-вече граждани на Обединеното кралство, които в последните години усилено инвестират във ваканционни жилища – основно за лични нужди, но и за отдаване под наем. 

Мярката е само една от множеството стъпки, които испанското правителство планира, за да осигури за по-добър достъп до жилища на испанците. Целият пакет, обявен от Педро Санчес, включва освобождаване от данъци за наемодателите, които предоставят жилища на достъпни цени, прехвърляне на повече от 3 000 жилища на нов обществен жилищен орган, както и по-строго регулиране и по-високи данъци върху туристическите апартаменти.

„Не е честно тези, които имат три, четири или пет апартамента и ги дават под наем краткосрочно, да плащат по-малко данъци от хотелите“, смята Санчес. 

В последните години множество испански курорти, традиционни ваканционни дестинации за туристи от цял свят, протестират срещу прекомерния туризъм, посочвайки не само космическия скок в цените на жилищата и наемите, но и щетите върху природата, както и делът на масовия туризъм във въглеродните емиси, респ. в процеса на климатичните промени.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: