Второ огнище на шап в германската провинция Бранденбург

Второ огнище на шап в германската провинция Бранденбург Снимка: greenmatters.com

В ход е превантивно умъртвяване на добитък

Заболяването е докладвано и потвърдено преди няколко дни, съобщава Euronews. Установено е първо във ферма за биволи, след това и в стопанство, което отглежда крави, кози и овце. Потвърдено е също, че втората ферма е купила сено от първата

За да се предотврати по-нататъшното разпространение на болестта, в ход е акция за клане на добитък от фермите с регистриран шап, като вчера са унищожени около 60 животни – предимно кози и овце, но също и няколко говеда. Незабавно е въведена и 72-часова забрана за транспортиране на крави, свине, овце, кози и други животни,.

Тежкото заболяване по животните не е регистрирано в Германия повече от 35 години, но се среща редовно в Близкия изток и Африка, плюс някои азиатски и южноамерикански страни.

До 1991-1992 г. шапът беше контролиран в Европа чрез систематични програми за ваксиниране на цялата популация говеда в целия континент. След това болестта практически изчезна и ваксинирането беше преустановено. От тогава насам са регистрирани само много редки единични случаи. 

От министерството на земеделието на Бранденбург съобщават, че болестта е ограничена в първите две ферми в Шьонеайхе и Хьонов, но за да се гарантира ограничаването ѝ, се провеждат най-строги тестове. Все още няма решение дали 72-часовата забрана ще бъде удължена. 

Избухването на болестта със сигурност ще има драстични последици. Оборотът от износа на животински продукти от Германия е около € 10 милиарда годишно, като износът им е насочен предимно към Обединеното кралство. Но след като Германия губи статута си на зона без шап, ще се лиши и от ветеринарните сертификати за износ извън ЕС.

Според властите епидемията ще засегне износа на месо, но вероятно и на мляко и млечни продукти, месни продукти, кожи и кръвни продукти. Очаква се „трети страни незабавно да наложат забрани за такива стоки от Германия“, съобщават регионалните санитарни власти.

Шапът причинява треска и мехури в устата при чифтокопитни животни като говеда, биволи, свине, овце, кози, елени и др. Преди няколко десетилетия епидемията завладя по-голямата част от света и за да бъде ликвидирана, се предприеха мащабни кампании за клане. Заболяването е силно заразно, но при хората рядко протича с усложнения. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: