Истината зад евтините дрехи в Shein - китайският гигант в онлайн търговията
- Акценти
- Текст:
Един от кварталите в процъфтяващо пристанище на Перлената река в Южен Китай дори е известен като „селото Shein“, тъй като лабиринт от местни фабрики захранват най-големия търговец на дребно в света на бързата мода.
Средната работна седмица е 75 часа, при един почивен ден месечно – а понякага и без почивен ден, което е нарушение на китайските трудови закони, които предвиждат не повече от 44 часа работна седмица при един почивен ден. Все пак има вратичка – ако работодателят иска да удължи работното време, трябва да изтъкне „специални причини”.
Но този трудов режим за пет години превърна неизвестната китайска платформа Shein в глобален гигант на онлайн търговията с дрехи, която понастоящем се оценява на около $ 60 милиарда и се оглежда за листване на Лондонската фондова борса. .
Възходът на компаията обаче е съпътстван от противоречив трудов режим и обвинения в принудителен труд, казва журналистическо проучване на ВВС. Миналата година компанията призна, че е открила във фабриките си работещи деца, но казва, че „гарантира справедливо и достойно отношение към всички свои работници и доставчици”, при „най-високи стандарти за заплащане”.
Приходите на компанията в Обединеното кралство изпревариха H&M, Zara и Primark. Успехът на Shein се крие в обемите, от където идват ниските цени за крайния потребител. Картината във фабриките-доставчици е еднообразна – приведени над машините хора и неспирен поток от камиони, които внасят още и още платове и изнасят готовата продукция.
Фабриките работят по договори за дрехи по поръчка. Ако даден модел стане хит, се наемат нови временни работници. Те не са на заплата, а им се плаща на готова бройка: за тениска например – 1 до 2 юана (по-малто от $ 1), в зависимост от сложността на модела, но пък сръчните шивачи правят около дузина тениски за час.
За наетите на трудов договор стандартното работно време е от 08:00 до „доста след” 22:00 часа, посочва ВВС, позовавайки се на изследванията на швейцарската група Public Eye. Заплатите (без извънредния труд), са около $ 327.
Голямото предимство на Shein, чиято централа понастоящем е в Сингапур, е че компанията използва само китайски материали – от платовете и конците, до копчетата и циповете. Успехът на компанията привлече вниманието на Вашингтон, който е все по-предпазлив към китайските компании, а бъдещият държавен секретар на САЩ Марко Рубио вече посочи „сериозните си етични опасения от робския труд и мръсните търговски трикове на Shein“.
Силни думи, безспорно, но правозащитни групи казват, че дългите работни часове вече са начин на живот за мнозина в Гуанджоу, които търпят несправедлива експлоатация. Същевременно, фабриките са обширни, светли и добре вентилирани. Огромни плакати призовават персонала да докладва за непълнолетни работници.
„Това е заради тяхната репутация. Ако искат да запазят доверието на инвеститорите, трябва да поемат известна отговорност“, казва пред ВВС Шенг Лу, професор по мода и облекло в университета на Делауеър.
Алгоритъмът на Shein се определя изцяло от поръчките. Ако купувачите кликат често върху определена дреха или я разглеждат продължително, фирмата знае, че фабриките бързо трябва да произведат по-големи количества. „Хубаво е, ако поръчката е голяма, но печалбата е ниска и е фиксирана”, казва собственик на фабрика-изпълнител.
Той обяснява, че преди появата на Shein са продавали дрехите си сами, така че сами са оценявали разходите, определяли са цената и са изчислявали печалбата. „Сега Shein контролира цените и ако искате да имате печалба, трябва да намалите разходите”, казва той и признава, че най-лесното решение е ниското заплащане на работниците.
Но пиковите поръчки са „златна възможност”, която Shein не пропуска. Според логистичната фирма ShipMatrix, в такива периоди компанията изпраща средно един милион пратки на ден!
Тежко обвинение срещу компанията е, че доставя памук от китайския регион Синдзян, произведен чрез принудителния труд на мюсюлманите от уйгурско малцинство. Пекин упорито отрича.
За доставчиците „Shein е стълб на модната индустрия, страхотна компания, която ще стане още по-силна, защото плаща навреме”. Зад тези пари неизменно се чува тракането на шевните машини, над които приведени денонощно се трудят хиляди работници – и срещу долар на парче за тях, вие получавате рокля за $ 12, панталон за $ 10 и пуловер за $ 6…
Още по темата във
facebook