Германия пред избори: научните среди масово напускат X/Twitter
- Актуално
- Текст:
Според подписалите изявлението, в платформата. вече не присъстват основните научни ценности, които насърчават разнообразието, свободата и науката – космополитност, научна почтеност, прозрачност и демократичен дискурс. Институциите потвърждават неизменния си ангажимент за комуникация, основана на факти, и нетърпимостта си към антидемократични сили. Заедно с това, научните среди съобщават, че ще продължат контактите си с чрез други социални медии.
Инициатор на оттеглянето от Х е университетът „Хайнрих Хайне” в Дюселдорф. Към него вече се присъединиха Хайделбергския университет, големите университети на Берлин включително Хумболтовият, университетите в Бранденбург, Бон, Байройт, Ваймар („Баухаус”), Дармщат, Дрезден, Дуйсбург-Есен, Ерфурт, Ерланген-Нюрнберг, Франкфурт, Кил, Кьолн, Майнц („Йохан Гутенберг”), Мюнхен, Мюнстер, Потстам, Саарланд, Трир, Улм, Хамбург, унивеситети по изкуства, философия и религия, Центърът „Лайбниц” за океански и тропически изследвания, орнитоложки общества и др.
Изявлението подкрепи и университетът в Инсбрук, Австрия, който започна оттехлянето си от Х преди повече от година, преминавайки към софтуера с отворен код Mastodon.
Платформата Х на Илон Мъск отдавна е арена на личните му възгледи като новоизлюпен републиканец от няколко години, голям спонсор и съмишленик на Доналд Тръмп. Проучвания сочат, че Мъск е променил алгоритми в Х, ограничавайки теми с демократично съдържание, за сметка на популистки изявления – предимно негови.
Конкретният повод за реакцията на германската научна общност стана излъчен на живо в Х разговор на Мъск от 9 януари с Алис Вайдел, кандидат за канцлер на крайнодясната партия Алтернатива за Германия (AfD). В диалога Вайдел направи редица некоректни и откровено неверни изявления, а Мъск тържествено обяви AfD за „последната надежда за Германия“.
Не е ясно дали диалогът ще донесе дивиденти на AfD, тъй като германският парламент започна разследване за незаконна политическа реклама – според немското законодателство, всяка помощ в предизборна кампания може да се счита за дарение, което обаче могат да правят само страни в състава на ЕС, докато за държави извън съюза подобна подкрепа е забранена
Трябва да се отбележи, че AfD се опитва да се ребрандира - по модела на „Италиански братя” и Националния фронт на Марин льо Пен - но вместо това – по думите на бивш лидер на партията, тя все повече се превръща в секта. Така или иначе, за момента подкрепата за AfD се движи в границите 17% - 19%, достигайки в някои райони на Източна Германия до 30%. Същевременно, редица политически партии, включително големи формирования като ХДС, ХСС, СДПГ, „Зелените”, либералите, левите и Блокът на Сара Вагенгнехт поставиха AfD в политическа изолация, изключвайки възможности за коалиционно партньорство.
Още по темата във
facebook