Неравният път на Илон Мъск до най-голямото богатство на нашето време
- Bright Life
- Текст:
Медиите и досега отделяха голямо внимание на магната, но в последно време името му все по-често се свързва с политиката. Отявлен демократ само до преди няколко години, Мъск рязко промени приоритетите си, преминавайки към привържениците на Републиканската партия в САЩ. Милиардерът финансира щедро кампанията на Доналд Тръмп и вече е сред основните съветници на новоизбрания президент на САЩ.
Еuronews предага любопитна ретроспекция на пътя на Мъск, когото мнозина иронично вече наричат „президента Мъск”. Роден е на 28 юни 1971 г. в Претория, Южна Африка и на 12 години прави първото си бизнес-начинание: за $ 500 продава кода за компютърната космическа бойна игра Blastar на списание PC and Office Technology.
Заършва гимназия в ЮАР, следва в Queen’s University в в Онтарио, Канада и се дипломира по физика и икономика в Университета на Пенсилвания в САЩ. Плаща студентските си разходи, като със свой състудент наема къща с 10 спални и я превръща в нощен клуб. Започва докторска дисертация в Станфорд, но само след два дни се отказва от програмата и започва работа.
През 1995 г. основава с брат си компанията Zip2, която предоставя онлайн софтуер за градски пътеводители. Няма пари за наем, затова живее в офиса си. Развива Zip2 и я продава на Compaq за повече от $ 300 милиона. След това стартира X.com, компания за онлайн банкиране, която само след година се слива с финансовия стартъп Confinity, създавайки PayPal.
Известно (кратко) време Мъск е главен изпълнителен директор, но през 2000 г. е уволнен от PayPal, докато е на почивка в Австралия. От тогава датира известният му израз на работохолик „Това е проблемът с ваканциите”. Все пак му остава дяла в PayPal и когато през 2002 г eBay купува компанията, Мъск прибира $ 165 милиона.
През 2002 г. влага $ 100 милиона, за да основе Space Exploration Technologies, известна като SpaceX и си поставя целта да направи космическите полети 10 пъти по-евтини. Постига го през 2010 г., извеждайки в орбита първия космически кораб, построен с комерсиална цел.
От 2004 г. инвестира в компанията за електрически автомобили Tesla и през 2006 г. е назначен за неин президент. Паралелно създава енергийната компания SolarCity, закупена по късно от Tesla за $ 2,6 милиарда. През 2007 г. организира преврат в Tesla, изхвърляйки старото ръководство и успява да спаси компанията от фалит чрез вложения на инвеститори и собствени средства на обща стойност $ 40 милиона. Тогава е назначен за главен изпълнителен директор на Tesla.
Но и SpaceX, и Tesla непрекъснато губят пари, а Мъск живее от заеми – до декември 2008г., когато SpaceX печели договор с NАSA на стойност $ 1,5 милиарда. До 2019 Tesla също привлича още външни инвеститори и при първата си продажба на акции събира $ 226 милиона, а през 2020 г. се присъединява към S&P 500.
През това време SpaceX поставя много рекорди, включително с построяването на най-мощната си ракета Falcon 9, От 2020 г. в партньорство с NАSA, компанията превозва до МКС екипите астронавти. Но възходът на SpaceXе белязан и от редица неуспешно изстреляни космически кораби – често пъти за сметка на безопасността на служителите. Печеливш елемент на космическата компания са сателитите за широколентов интернет Starlink, с които Мъск планира глобално интернет-покритие.
Но това не е целия бизнес на Мъск. През 2015 г. той е сред основателите на OpenAI – един от големите играчи в областта на изкуствения интелект (ИИ) днес, от който Мъск по-късно се оттегля, за да избегне конфликти с Tesla, тъй като компанията изгражда свой собствен ИИ за самоуправляващи се автомобили.
Бизнес-начинанието му от 2017 г. е Neuralink, която разработва импланти за човешкия мозък и през 2024 г. осъществи първата си имплантация. През 2022 г. Мъск придоби Twitter за $ 44 милиарда, нарече платформата X и започва да публикува политическите си възгледи.
Личният живот на Мъск също е разнообразен. Смята се, че е баща на поне 12 деца – близнаци и тризнаци от първия си брак, три деца с певицата Грийм и още няколко от изпълнителната директорка на Neuralink - доказателство за тезата му, че ниската раждаемост е най-голямата заплаха за съвременната цивилизация.
Последното му поприще като политик, с възгледи, които споделя в Х, вече предизвикват противоречиви коментари, припомняйки и предишни „изцепки” на милиардера, включително, че обяви COVID-19 за глупост, твърдейки че децата са „по същество имунизирани“ срещу вируса.
Милиардерът често е разседван от американската администрация по трудова безопасност във връзка с обвинения, че създава токсична среда в предприятията си, заради което е съден от редица свои служители. Комисията по ценни книжа и борси го съди за „фалшиви и подвеждащи изявления", от което Мъск се отърва чрез споразумения и глоба по $ 20 милиона лично за него и за Tesla
След месеци спор с бразилския съд, който го обвини, че в разпространява дезинформация в Х, платформата беше заплашена от спиране в страната, когато Мъск нарече съдията "зъл диктатор". Х е обвинена и в реч на омразата от Центъра за противодействие на дигиталната омраза (CCDH), особено след публикациите му по време на президентските избори в САЩ, които бяха гледани милиарди пъти, но често поднасяха неверни или подвеждащи твърдения.
Самият той емигрант в САЩ, Мъск поддържа антиимиграционната политика на Тръмп и подхранва претенциите му срещу независими държави. След пренебрежително подигравателния си пост по адрес на премиера на Канада в оставка Джъстин Трюдо, Мъск „се зае” и с европейската политика, покрепяйки крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (AfD) и атакувайки британския премиер Кийр Стармър.
Дали си го позволява като човек, успял от нищото, или разчита на силата на парите си, Мъск успешно се вписва във формулировката на френски политик, който скоро определи нашата действителност като „време, в което оцеляват най-силните”.
Още по темата във
facebook