Безпардонни външнополитически изявления на Тръмп и обкръжението му
- Акценти
- Текст:
Освен това, Тръмп иска Гренландия и Панамския канал, проявявайки навиците си на милиардер – искам го, значи ще го имам. Но лидерите на Гренландия, Панама и Мексико вече отговориха гневно на предложенията му, плюс острата позиция на министър-председателя на Дания Мете Фредериксен, която заяви, че кралството ще укрепи отбранителните способности на арктическия остров.
От постове на Тръмп в социалната му платформа Truth Social става ясно, че той дори не познава историята на Гренландия и статута ѝ на независима територия в рамките на Кралство Дания, отбелязват световните медии. Нещо повече – в последното си интервю Тръмп отказа да изключи възможността за военни действия с цел „приобщаване” на Гренландия към САЩ.
Това отново разпали дискусиите за необходимостта от засилване на отбранителните способности на ЕС, чийто член е Дания. В интервю за Радио France Inter френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че ЕС няма да позволи на други нации „да атакуват неговите суверенни граници". Баро подчерта, че не вярва САЩ да нападнат Гренландия, но същевременно отчете, че „светът е навлязъл във време, когато оцеляват най-силните”, така че ЕС „трябва да се събуди и да изгради силата си”.
В същото време Доналд Тръмп-младши направи кратка екскурзия в Гренландия. Неофициалното му пътуване – привидно без политически характер – изглежда е опит да се стимулира малка политическа общност на острова, която ако се представи добре на предстоящите избори, би подкрепила принадлежността на Гренландия към САЩ.
На свой ред Джъстин Трюдо, който преди дни подаде оставка като премиер на Канада, след като я води близо 10 години, написа в профила си в Х: .„Шансът Канада да стане част от Съединените щати е по-малък дори от снежна топка в ада. За трудещите се и общностите в нашите две страни е от полза да бъдат най-големи партньори в търговията и сигурността”.
Този път в дискусията се включи близкият съветник на Тръмп и собственик на социалната мрежа Х Илон Мъск, когото мнозина вече иронично наричат „президента Мъск”. Неговият отговор към Трюдо в Х е без коментар: „Момиче, ти вече не си губернатор на Канада, няма значение какви ги говориш”…
Трябва да се отбележи, че първи Тръмп нарече Трюдо „губернатор”, внушавайки че по същество Канада вече е щат на САЩ. В социалната си мрежа Truth Social новоизбраният американски президент дори разясни каква полза биха имали двата народа, ако… станат един!
За бъдещия лидер на САЩ водещ принцип във външната политика изглежда е „трябва ни” – трябва ни Гренландия, трябва ни Панамския канал, трябва ни Канада…Тогава какво различава желанията на Тръмп от апетитите на Владимир Путин, питат политически анализатори, отбелязвайки, че Тръмп вече „спира” войната на Русия в Украйна не за 24 часа, а за 6 месеца.
Остава въпросът - всъщност, „трябва” ли му това? Иска ли бъдещият американски президент мир в Европа и възстановяване на международния правов ред? Мнозина вече се съмняват, че това е в интерес на света на милиардерите.
Още по темата във
facebook