
Сърбия прекрати множество договори за покупки на оръжие от Русия
- Актуално
- Текст:

Решението на Сърбия обяви началникът на Генералния щаб на републиката генерал Милан Мойсилович в интервю за "Новости". Според него причината са санкциите срещу Москва, заради които оръжейните доставки от Русия са „практически невъзможни”. Освен прекратените договори, включително такива, действащи от времето на СССР, много други са отложени, „с надеждата, че ситуацията в междудържавните отношения на глобално ниво ще се нормализира“, каза ген. Мойсилович.
Той посочи, че лицензирани производители в много страни по света все още предлагат резервни части за съветска и руска военна техника, но вече не е възможно да се закупи ново военно оборудване от Русия.
Миналия август Сърбия се отказа от сделка, обсъждана от 2021 г., според която сръбската армия трябваше да се снабди с нова партида руски изтребители. Вместо това, за € 2,7 милиарда Сърбия купи 12 френски машини Rafale, с които обнови застаряващия си флот от руски МиГ-29
Сделката бележи началото на радикално преустройство на сръбските военновъздушни сили, което ще изисква преквалификация на пилоти, реорганизиране на военната инфраструктура и други „сложни приготовления“, призна Мойсилович, но подчерта, че френските изтребители "ще осигурят необходимите способности на нашите ВВС в дългосрочен план".
Освен Сърбия, на практика и Индия вече не купува оръжия от Русия, съобщиха през декември източници на Bloomberg в Ню Делхи. Плановете за съвместно разработване и производство на хеликоптери и модерни бойни самолети са били отложени, а предложението на Москва да наеме атомна подводница за обучение на индийски екипажи е било отхвърлено.
Заради войната на Русия в Украйна редица договори за доставка на руско оръжие в чужбина са били прекъснати, признават и от „Ростех”. По изчисления на The Moscow Times, заради неосъществените доставки Русия е загубила между $ 5 и $ 10 милиарда само за последната година.
Като цяло, за периода 2019 – 2023 г. износът на руско оръжие е намалял с 53%, измествайки Русия от второ на трето място сред най-големите оръжейни доставчици в света. Руският дял на световния оръжеен пазар падна на 11%, докато САЩ държат първото място, достигайки 42% пазарен дял, следвани от Франция, която за пет години увеичи оръжейния си износ с 47%. Затова пък терористични групировки като Хизбула и Хамас остават редовни клиенти на руската оръжейна промишленост.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

САЩ и Русия размениха затворници

Нов микрочип работи със силата на мисълта, без да се имплантира в мозъка

Финансовите пазари връщат позициите си

„Има рискове”: Русия се готви за ниски цени на петрола

Тръмп дръпна търговската война от ръба на пропастта

Поднебесната империя отвръща на удара и поема нов (обновена)

Сляпата вяра в изкуствения интелект може да забави развитието на науката

Украйна получи от ЕС пореден заем, обезпечен с руски активи
