Русия се бори с екологична катастрофа в Черно мое

Русия се бори с екологична катастрофа в Черно мое Снимка: The Moscow Times

Две седмици след мащабния разлив на мазут при потъването на два руски танкера при буря в Керченския пролив, замърсяването на района достигна плажовете на Севастопол и Анапа

Хиляди доброволци разчиства щетите, но мнозина смятат, че правителството не прави достатъчно. Местните новини съобщават, че от миналата седмица повече от 10 000 души са се включили в спасяването на дивите животни и отстраняването на огромните количества пясък, пропити с мазут.

Властите в южния Краснодарски край на Русия обявиха извънредна ситуация в целия регион, а Владимир Путин нарече нефтения разлив „екологична катастрофа”. Междувременно, мазутът продължава да се излива във водите на Черно море. 

Министерството на извънредните ситуации на Русия съобщи, че от 56-километрова брегова ивица са били отстранени повече от 71 000 тона замърсен пясък и почва, но по изчисления на ведомството, замърсяването може да е обхванало до 200 000 тона пясък.

Много от доброволците съобщават за последствия като гадене и повръщане, след като часове наред са дишали токсичните изпарения. Според тях, работата им не е подсигурена с добро оборудване и подходящи предпазни мерки. Други призовават за намесата на международни специалисти, позовавайки се на мащаба на разлива и тежкото замърсяване.

На снимки, разпространявани в социалните медии и местните новинарски канали, се виждат морски птици, покрити с мазут. Има и опасения, че разливът може да е убил 32 делфина. Причината за смъртта им се разследва от местния център защитници на животните. 

От кабинета на украинския президент Володимир Зеленски настояват, че такава „мащабна екологична катастрофа” е основателна причина за допълнителни санкции срещу руските танкери.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: