Байдън забрани офшорните сондажи в огромна част от крайбрежието на САЩ
- Свят
- Текст:
Това е последното действие на администрацията на Байдън в политиката за климата, преди Тръмп да се завърне в Белия дом. От своя страна, в предизборната си кампания следващият американски президент обеща „да отприщи” американското производство на изкопаеми горива, въпреки рекордно високите добиви на петрол и природен газ в САЩ
В изявлението си Байдън каза: „Решението ми отразява позицията на крайбрежните общности, бизнеса и плажуващите, които отдавна знаят за необратимите щети, които крайбрежните сондажи причиняват, без да са необходими за задоволяването на енергийните нужди на нашата нация”.
Забраната е безсрочна, така че опитите за отмяната ѝ от администрацията на Тръмп може да се сблъскат с доста трудности. Ограниченията, наложени от Байдън, са взети в съответствие със Закона за земите на външния континентален шелф от 1953 г., както и съобразно съдебно решение от 2019 г., което постанови, че президентите нямат пълномощията да отменят нито предишни забрани, нито предоставени вече лицензи за офшорни сондажи. По този начин пропадна опитът на Тръмп да отмени забрана на Барак Обама, която защитаваше от сондажи 50,6 милиона хектара от Атлантическия и Северния ледовит океан.
Макар че предизборната кампания на Тръмп ще се запомни и с многократния призив „Сондирай, бейби, сондирай“, през 2020 г. той също използва закона, за да защити от сондажи крайбрежните води на Флорида до 2032 г. Сега със забраната на Байдън, същата област е защитена безсрочно.
Очаква се все пак след встъпването си в длъжност, Тръмп да се опита да оспори хода на Байдън. Окончателното правно решение може да вземе Върховният съд, който в момента е доминиран от представители на Републиканската партия. Със сигурност обаче един подобен опит на Тръмп ще се сблъска с позицията на местните общности, чийто поминък в голяма степен зависи от опазването на океанското крайбрежие на САЩ.
Екологичните групи приветстват забраната, която обхщваща повече от 253 милиона хектара крайбрежни води. Според природозащитните организации, „тази епична победа ще защити нашите ценни крайбрежни общности за бъдните поколения”.
Бъдещата администрация на Тръмп обаче разчете мярката като „позорно решение” и „политическо отмъщение на американския народ, който даде на президента Тръмп мандат да увеличи сондажите и да намали цените на газа”. Група търговци от петролната и газовата индустрия също твърдят, че решението на Байдън ще навреди на американската енергийна сигурност и призовават Конгреса да го отмени.
При такъв опит администрацията на Тръмп ще трябва не само да оспори националното законодателство, но и да се изправи срещу Международната агенция по енергетика, според която световното потребление на петрол и природен газ трябва да намалява с 5% годишно, за да се ограничи глобалното затопляне до 1,5°C – решаващата граница за смекчаването на климатичната криза.
Още по темата във
facebook