Кот д'Ивоар обяви за изтеглянето на френските войски

Кот д'Ивоар обяви за изтеглянето на френските войски

Френската военна база в Абиджан трябва да бъде предадена на властите на Кот д'Ивоар през януари. Постоянното военно присъствие на Париж на континента скоро ще бъде ограничено само до базите в Габон и Джибути.

Кот д'Ивоар съобщи за изтеглянето на френските войски от страната, превръщайки се в поредната африканска държава, прекъснала военните си връзки с бившата колониална държава, пише Euronews.

В новогодишното си обръщение президентът на Кот д'Ивоар Аласан Уатара заяви, че изтеглянето на войските ще започне този месец и ще "отразява модернизацията" на армията на страната, с която според него жителите на Кот д'Ивоар могат да се "гордеят".

"В този контекст ние взехме решение за координирано и организирано изтегляне на френските войски", отбеляза Уатара, добавяйки, че пехотният батальон в Порт Бует, който е под френски контрол, ще бъде предаден на войските на Кот д'Ивоар.

В момента в страната има около 600 френски военнослужещи.

Анализаторите наричат решението на Кот д'Ивоар да се откаже от френския контингент част от по-широка структурна трансформация в отношенията на региона с Париж.

Франция вече изтегли войските си от територията на трите държави от територията Сахел, управлявани от враждебните към нея хунти – Мали, Буркина Фасо и Нигер.

Миналия месец Сенегал и Чад също обявиха изтеглянето на френските войски. На 26 декември Франция предаде контрола върху базата във Файл на властите в Чад.

В Париж заявяват, че провеждат "реорганизация" на своето постоянно военно присъствие в Африка, а отслабващото политическо влияние на континента възнамеряват да компенсират чрез разработването на "нова стратегия".

Франция напусна над 70% от африканските страни, в които беше разположила свои войски след края на колониалното управление през 60-те години на миналия век. Сега френските войски ще останат само в Джибути (1500 войници) и Габон (350 войници).

Същевременно военните лидери на Нигер, Мали и Буркина Фасо се сближиха с Русия. Кремъл разположи по целия Сахел наемници, които са обвинени в масови нарушения на правата на човека по отношение на цивилното население.

Ситуацията със сигурността в тези страни се влоши, като броят на екстремистките атаки и смъртта на цивилни граждани нарастна в резултат на насилие както от страна на въоръжени групировки, така и от страна на правителствени сили.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: