
Какаото и кафето са най-печелившите стоки за 2024 година
- Икономика
- Текст:

Предлагането и на двата продукта отчита значителен недостиг, породен от неблагоприятното време и развитието на болести по какаовите и кафеените насаждения в някои от най-големите страни-производителки, отбелязва Euronews.
Маркетингов анализ на ING посочва, че „През 2023/24 пазарна година глобалният пазар на какао регистрира дефицит от 478 000. тона, най-тежкият от поне 60 години”. Причината е провалената реколта в Западна Африка (най-вече в Кот д'Ивоар и Гана), от където идва над 70% от какаото по света. Допълнителен фактор е по-бавното засаждане на нови площи с какао, както и застаряването на някои от съществуващите какаови насаждения.
Все пак прогнозите за следващата реколта за момента са по-добри, тъй като на пазара излизат нови производители от Латинска Америка и други области на света, но влиянието им върху пазара все още не е значително. Прогнозите за известна нестабилност в цените през следващата година се подхранват и от очакваните нови мита и напрежението между ЕС и САЩ и ЕС и Китай.
Макар и в значително по-малка степен, цените на кафето също отбелязаха рекорд, достигайки исторически връх от € 335.74 за паунд (≈ 453,6 g). Подобно на какаото, това също се дължи основно на лошото време в ключови страни производителки на кафе. Виетнам преживя значителна суша и тежки тайфуни, които провалиха реколтата, докато Бразилия отбеляза изключително слаби добиви заради мащабните горски пожари в Сао Пауло – основният регион в производството на кафе и ниските нива на влага в почвата, което намали цъфтежа на кафето, за сметка на обилна листна маса.
Допълнителен принос в дефицита на кафето и какаото внесе непрекъснато нарастващото потребление на двата продукта, особено на големи пазари като Китай. Това доведе до по-голямо търсене и по-голям натиск върху веригите за доставки, които все още се възстановяват от пандемията, борейки се същевременно с геополитическите предизвикателства в Близкия изток. Съответно, цените на двете култури отразиха този дисбаланс между търсене и предлагане, достигайки посочените рекордни цифри.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
