Смартфоните в европейските училища
- Актуално
- Текст:
Макар че не е научно доказано, изжлежда че мобилните устройства разсейват децата. Заедно с това много учители ги изпозват като учебни помагала или за задаване на домашни.
Във Франция мобилните телефони са забранени по време на занятия в началните и средните училища от 2018 г. Тази година ограничението обхвана целия учебен ден в 200 училища с общо около 50 000 ученици, като част от изследване на т. нар. „дигитална пауза”.
Камарата на общините в Обединеното кралство ще разгледа на второ четене (на 7 март 2025 г.) законопроект, предназначен да се справи с пристрастяващата употреба на телефони от деца. Поне засеге забрана на смартфони и използване на социални медии в училищата не се предвижда, като усилията са насочени към създаване на безопасна онлайн среда за децата. Същевременно, всяко училище има правомощията да реши как учениците му да изполват – или да не използват своите смартфони. Анкета установи, че 70% от анкетираните възрастни британци биха подкрепили забрана на телефоните по време на учебния час.
От януари 2024 г. в основните и средни училища на Нидерландия ползването на телефони, таблети и смарт-часовници с неучебна цел е забранено. От предучилищното образование до средните училища включитено, законът в Италия също забранява използването на телефони дори във връзка с учебната материя. И в двете страни са предвидени изключения за ученици със специални образователни нужди или такива на индивидуално обучение.
От септември 2024 г. Унгария въведе национална забрана за телефони в училищата, макар че от учителския синдикат определиха мярката като „остаряла”. В Испания след широко обсъждане се реши всеки регион да определи политиката си по този въпрос.
В Ирландия разработват начини за съхранението на мобилните устройства, с цел да се въведе забраната на използването им. Схемата е финансирана с € 9 милиона и по план трябва да бъде въведена преди края на настоящата учебна година. Средствата за съхранение на телефоните ще бъдат собственост на училищата. Мярката вече се тества в някои училища.
В Швеция мобилните телефони не са разрешени в класните стаи, освен ако не се използват за учебни цели. Освен това Агенцията за обществено здраве наскоро издаде насоки, които препоръчват деца под 2 години да не използват никакви цифрови устройства, а по-големите да прекарват пред екраните ограничено време.
Френскоезичната общност в Белгия реши от учебната 2025/2026 г. да забрани използването на мобилни телефони и други електронни устройства за развлечение в училищата. Според регионалното образователно министерство, целта е „да се подобри фокусът на учениците и да им се осигури по-здравословна учебна среда”.
От началото на тази учебва година учениците в Гърция са задължени да държат в чантите си своите мобилни телефони през целия учебния ден. Според гръцкия презиер Кириакос Мицотакис, има редица доказателства и аргументи, че „мобилните телефони нямат място в училище през деня“. От 31 май 2025 г. учениците до 6-ти клас в Латвия в няма да имат право да използват мобилни телефони, освен при необходимост за учебния процес.
Подобна мярка за деца до 11-годиина възраст ще приеме и Люксембург от Великден 2025 г. Гимназистите трябва да държат телефоните си на „физическа дистанция” по време на час, но училищата са свободни да въведат и допълнителни мерки. Акцентът е въздействието на смартфоните и социалните медии върху психическото здраве на децата, като особена тревога предизвиква „смесването на дигиталния свят и реалния живот”. За целта се разработват правила за постигане на баланс – „у дома, в училище, в обществото”.
Правителството на Финландия планира през 2025 г. да приеме закон, с който да даде на училищата повече правомощия да спрат използването на телефони по време на учебния процес, освен за учебни цели или по здравословни причини. Подобни мерки се обмислят в множество европейски страни, в т. ч. Дания, Кипър, България и Португалия.
Основен проблем, констатиран и в страните, които вече са въвели ограничения, остава спазването и ефективността на предприетите мерки. Във връзка с това експерти отбелязват, че „не можем да забраним смартфоните за лица под 16 години, ако не им дадем алтернатива”. Заедно с това, първостепенна задача остава безопасното, разумно и навременно използване на телефоните при възникнала необходимост.
Още по темата във
facebook