ВВС: Сондата Parker пише история с близкия си подход до Слънцето

ВВС: Сондата Parker пише история с близкия си подход до Слънцето Снимка: sciencefriday.com

Космическият кораб на NASA оцеля при най-близкото досега доближаване до Слънцето.

Няколко дни учените бяха загубили контакт със слънчевата сонда Parker, но комуникацията се възстанови малко преди полунощ EST в четвъртък (05:00 GMT в петък). От NASA съобщиха, че Parker е „в безопасност" и работи нормално, след като е преминала само на 6,1 милиона километра от слънчевата повърхност. За сравнение, разстоянието от Земята до Слънцено е почти 150 милиона километра.

Сондата навлезе във външната атмосфера на Слънцето, устоявайки на брутални температури и екстремна радиация. Според уебсайта на NASA, преминавайки през зона с температура от 980°С, Parker се движи със скорост 692 000 км/час – най-високата скорост, постигана досега от летателен уред, която би позволила да се измине разстоянието Лондон – Ню Йорк за 30 секунди. Трябва обаче да се отбележи, че тази скорост се поддържа и от огромното гравитационно привличенe, което търпи сондата в близост до Слънцето.

„Това близко изследване на Слънцето позволява на Parker Solar Probe да направи измервания, които помагат на учените да разберат по-добре как материята в този регион се нагрява до милиони градуси, да проследи произхода на слънчевия вятър и да открие как енергийните частици се ускоряват до скорост, близка до скоростта на светлината“, се казва в изявление на NASA.

Слънчевата сонда Parker стартира през 2018 г., насочвайки се към центъра на нашата слънчева система. Корабът минаваше все по-близо и по-близо покрай Слънцето, за да постави последния си рекорд на Бъдни вечер. Радиационната защита на сондата се осъществява от въглероден композитен щит, дебел 11.5 см, но основната предпазна тактика на сондата е да влиза и излиза бързо от опасната близост. 

Учените се надяват, че преминавайки през слънчевата корона, сондата Parker ще събере данни, които ще рарешат дългогодишна мистерия: „Повърхността на Слънцето е с температура от около 6000°С, докато температурата на тази външна атмосфера, която виждаме по време на слънчевите затъмнения, достига милиони градуси, т.е, слънчевата корона е наистина, наистина гореща и нямаме представа защо“, обяснява пред ВВС д-р Дженифър Милард, астроном от Fifth Star Labs в Уелс.

Очаква се мисията да помогне да се разбере по-добре и слънчевият вятър - постоянен поток от електрически заредени частици, които Слънчевата корона излъчва. Когато тези частици взаимодействат с магнитното поле на Земята, небето се озарява от ослепителните полярни сияния. Същевременно обаче, слънчевият вятър може да извади от строя нашите електрически мрежи, електроника и комуникационни системи – така че изследването му е повече от важно за ежедневието на Земята.

Учените от NASA признават, че са се тревожили – и ще се тревожат за съдбата на Parker, но заедно с това са горди, че „наистина проектирахме здрав, малък космически кораб, способен да издържи на всички брутални условия”. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: